kuzhina tradicionale

INGREDIENTËT 500 ml qumësht 5-6 lugë sheqer 1 bustinë vanilje 3 kokrra vezë UDHËZIMET Në një tenxhere,vëmë qumështin, sheqerin dhe vaniljen, të valojnë në flakë të ulët. Ndërkohë, rrahim vezët me rrahësen e vezëve , derisa të bëhen si shkumë. Shtojmë qumështin e valuar pa ndaluar përzierjen e vezëve. Shpërndajmë masën në 6 forma që
0 Comments
INGREDIENTËT: Kivi Luleshtrydhe Boronica Pjeshkë Mango Lëng sipas dëshirës (Fanta, Coca-Cola, lëng frutash, Sprite) UDHËZIMET: Lajmë frutat, i qërojmë sipas nevojës dhe i ndajmë në copa jo shumë të vogla. Kivit i ndajmë në feta të rrumbullakëta, luleshtrydhet, pjeshkët dhe mangon i ndajmë në feta. Mbushim gotat e zgjedhura plot me fruta duke i ngjeshur
0 Comments
Shtrimi i tavave, mbështjellja e ushqimeve për gatime “në zarf”… ka dhjetra mënyra sesi letra e aluminit përdoret në kuzhinë. Por keni menduar ndonjëherë që ajo mund të jetë e dëmshme për shëndetin tonë? Ndër vite ka pasur zërat të shumtë që kaën aluduar mbi rrezikun potencial që alumini mund të shkaktojë sëmundjen Alzheimer(semundja e
0 Comments
Përbërësit: 1 pako me jufka 1 pule 1 qepë 1 lugë gjelle gjalpë dhe 1 lugë gjelle vaj kripë dhe piper Përgatitja: Pulen e vendosim në një tenxhere me ujë të nxehtë dhe kripë të ziejë. Në një tenxhere tjetër shtojmë qepën për ta trazuar me gjalpë dhe vaj. Shtojmë lëngun e pules ku kemi
0 Comments
Përbërësit: Për qoftet: 1 kg mish i grirë 2 qepë 2 domate 2 luge uthull e kuqe 2 luge vaj ulliri Rigon, trumzë Kripë, piper, 1 lugë çaj sodë   Për patatet e furrës: 8 patate 1 luge e vogel mustardë 1 luge rigon 2 limona 1/2 filxhan vaj ulliri 2 filxhanë ujë Kripë, piper
0 Comments
Perberesit: ¾ filxhan gjalpë të shkrirë 1 ½ lugë mustardë 1½ lugë çaji salcë soje 1 ½ lugë fara lulekuqe ose susam 1 lugë qepë të tharë të grirë 24 mini simite sanduiçësh 500 gr proshutë me feta holla 500 gr djathë me feta i prerë hollë Pergatitja: Ngrohni furrën në 175 gradë C. Lyeni me yndyrë
0 Comments
Përbërësit: 600 gr domate 1 kastravec 1 qepë 1 spec 200 ml ujë 100 ml vaj 1 lgj uthull balsamike 50 gr bukë e thekur borzilok kripë, piper Përgatitja: Marrim bukën e marinojmë me erza dhe me vaj ulliri, e fusim në furrë për 30 minuta. Në një tas shtojmë bukën, domaten e prerë kubikë,
0 Comments
Përbërësit: 400 gr mish i grirë 8 speca 1 qepë 2 domate 1 lç salcë domate 4 lgj oriz Vaj ulliri Nenexhik Kripë, piper Përgatitja: Qëpën e grirë e kaurdisim, shtojmë mishin derisa të zbutet, shtojmë salcat dhe specat e grira hollë, mbas 10 minutave shtojmë orizin dhe erëzat. I mbushim specat që kemi pastruar
0 Comments
Perberesit: 85 g biskota me pak yndyrë  200 g krem djathi 200 g kos grek 0% yndyrë 4 lugë gjelle sheqer pluhur disa pika ekstrakt vanilje 2 lugë gjelle reçel luleshtrydhe 100 gr luleshtrydhe, të prera në feta Pergatitja: Vendosni biskotat në një qese plastike dhe i rrahim me një okllai derisa të bëhen thërrime
0 Comments
Përbërësit: 600 gr domate 600 gr qepë 600 gr speca 100 gr oriz vaj ulliri spec djegës piper i kuq kripë, piper i zi Përgatitja: Kaurdisim qepën në yndyrë, derisa qepa të zbardhet dhe të bëhet transparente. Shtojmë domatet, sikurse edhe specat derisa të zbuten jo tërësisht. Shtojmë orizin sikurse edhe bulionin, I rregullojmë shijen
0 Comments
Përbërësit për një tavë me diametër 22 ose 24 cm : 120 g niseshte misri 120 g miell gruri 250 g gjalpë i zbutur në temperaturë ambienti 250 g sheqer 4 vezë mesatare Fryrës për ëmbëlsira ose sodë buke 16 g 75 g lëng limoni Lëkura e dy limonëve Sheqer pluhur për spërkatje Përgatitja :
0 Comments
Përbërësit: 1 mëllenjë ose pulë e vogël 1 lgj gjalpë 2 gjethe dafine Piper i zi kokërr Piper i kuq pluhur Lëngu i 1 limoni Për polentën: 1 filxhan polentë 3 filxhanë lëng mishi 1 filxhan qumësht 100 gr djathë parmixhano 2 lgj gjalpë Përgatitja: Vendosim një tenxhere me ujë në zjarr. Shtojmë kripë, piper
0 Comments
Përbërësit:500 gr barbunja2 qepë të thata3 thelpinj hudhër1 karrotë1 domate3 lgj salcë domate3 lgj vaj ulliri1/2 lgj koncentratUjë ose lëng mishiKripë, piper  Përgatitja:Fillimisht vendosim barbunjat e pastruara nga ekstremitetet në ujë të ftohtë, më pas i kullojmë dhe i thajmë. Në një tenxhere ose tigan të madh kaurdisim barbunjat me pak vaj ulliri. Në një
0 Comments