Ulja e presionit te gjakut me këto 15 ushqime

Shendeti & Keshilla

1. Bajamet dhe arrat
Bajamet dhe arrat përmbajnë yndyra të pangopura, që ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit.

2. Banane
Bananet janë të pasura me kalium, i cili mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut.

3. Hudhra
Për shkak të përmbajtjes së lartë të allicinës, ky produkt mund të luftojë gjithashtu simptomat e hipertensionit.

4. Patatet
Patatet kanë magnez dhe kalim, që ndihmojnë në shëndetin e mirë kardiovaskular.

5. Fara luledielli
Edhe pse të vogla, ata ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit.

6. Fasule
Fasulet kanë magnez, kalium dhe fibra, që janë të dobishme për shëndetin e zemrës.

7. Speci djegës
Relakson enët e gjakut dhe ul hipertensionin

8. Shafrani i Indisë
Ai lehtëson inflamacionin, forcon zemrën dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.

9. Spinaqi
Ky produkt është i pasur me antioksidantë, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut.

10. Panxhari
Lëngu i freskët i panxharit mund të ndihmojë në detoksifikimin e gjakut, trajtimin e mbipeshes dhe uljen e presionit të gjakut.

11. Vaj ulliri
Përmban antioksidantë, të cilët ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të mirë të zemrës dhe uljen e presionit të gjakut.

12. Çokollata e zezë
Çokollata e zezë  është e dobishme për shëndetin tuaj, pasi ndihmon në uljen e presionit të gjakut.

13. Fara liri
Për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore omega-3 që gjenden tek farat e lirit, këto fara ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

14. Domate
Ky produkt popullor është i pasur me likopen, i cili zvogëlon në masë të madhe presionin e lartë të gjakut.

15. Vaj susami
Studimet tregojnë se vaji i farës së susamit zvogëlon presionin e gjakut dhe ndihmon në mbrojtjen e hipertrofisë së zemrës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *