Shendeti & Keshilla

Fasulet janë më të preferuarat këtë sezon, ndërsa konsiderohen ndër bishtajoret më me super vlera dhe Shqipëria është me fat që është ndër vendet e pasura me këtë produkt. Fasulet nga njëra anë janë shumë të pasura me proteina dhe nga ana tjetër kanë shumë pak kolesterol. Fasulet janë plot me fibra dhe magnez, ndërkohë
0 Comments
Përbërësit 250 g gjalpë 250 g sheqer 4 vezë të plota 2 të verdha vezësh 1 lugë gjelle me vanilje (nëse dëshironi) 360 g miell Gjysmë luge çaji me kripë 1 lugë gjelle me sodë buke 380 g me qumësht Përbërësit Si fillim të gjithë përbërësit t’i keni nxjerrë nga frigoriferi, pasi duhen të jenë
0 Comments
Kjo perime fantastike, e cila përgatitet në qindra receta gatimi, krahas shijes së saj ka dhe shumë vlera shëndetësore për organizmin. Por vlera edhe më të mëdha dhe mirëbërëse për organizmin ka lëkura e patates, e cila gabimisht përfundon në koshin e plehrave. Ky lëng rekomandohet për personat që vuajnë nga diabeti, problemet me zemrën, niveli
1 Comment
Brumi : Për një picë të mirë brumin duhet ta përgatisni gjithnjë në shtëpi. Nuk ka rëndësi sa shumë alterative cilësore ju orfron tregu, si brumi i bërë vetë nuk e ka shijen asnjëri. Brumi i bërë në shtëpi do të ketë shijen që ju preferoni si dhe përbërësit e shëndetshëm të shtëpisë tuaj. Mund
0 Comments
Çfarë është matcha? Matcha është një çaj jeshil i pasur me elemente të shëndetshme. Çaji që njohim rëndom, është një përzierje që prodhohet nga bima “Camellia Sinensis”, ndërsa përzierjet e tjera janë thjesht lëngje bimësh. Në japonisht “cha” do të thotë çaj, dhe “ma” do të thotë pluhur, pra pluhur çaji. Por një filxhan matcha
0 Comments
Ekspertët konfirmojnë se fasulet e zeza kanë disa vlera ushquese që i dallojnë nga fasulet e tjera. Mes të mirave shëndetësore të tyre, fasulet e zeza ndihmojnë në forcimin e kockave, ato përmbajnë vitamina dhe minerale që mbrojnë fuqishëm zemrën. Hekuri, kalçiumi, fosfori, magnezi dhe zinku ndihmojnë në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e strukturës së kockave
0 Comments
Çfarë është qumështi i kondensuar : Qumështi i kondensuar vjen nga qumështi i lopës që ka humbur pjesën më të madhe të përmbajtjes ujore. Më pas pjesës së mbetur i shtohet sheqer. Ky qumësht përdoret gjerësisht në ëmbëlsira të ndryshme. Si të përgatisni qumështin e kondensuar : Zierja e qumështit me sheqer në një temperaturë
0 Comments