Shendeti & Keshilla

Sipas studimeve, kjo perime përmban një substancë e cila është në gjendje të ndihmojë në parandalimin e krijimit të qelizave të dëmshme. Mes perimeve, më i shëndetshmi është brokoli, i pasur plot me antioksidantë aktiv dhe shumë i shëndetshëm. Në saj të të dhënave të gjetura, u kuptua që brokoli përmban disa enzima të quajtura
0 Comments
Si të pastroni dhe qëroni në mënyrën e duhur preshin ! Prisni rrënjët : Zakonisht të gjithë fillojmë më larjen e perimeve, por tek preshi ju duhet që të hiqni rrënjët. Duke qenë se rrënjët janë pikërisht ato që mbajnë sasinë më të madhe të dheut, largimi i tyre jua lehtëson punën. Qëroni bishtat në
0 Comments
Fasulet nga njëra anë janë shumë të pasura me proteina dhe nga ana tjetër kanë shumë pak kolesterol. Fasulet janë plot me fibra dhe magnez, ndërkohë, studimet tregojnë se bishtajoret mund të ulin nivelin e kolesterolit dhe të zvogëlojnë rrezikun e disa llojeve të problemeve. Fasulet e bardha kanë shumë më shumë se hekur se
0 Comments
Mos u nxito: Populli thotë: “i duruari i fituari,” dhe për këtë ka të drejtë.  Ndonëse në fillim duket sikur reçeli nuk është trashur siç duhet dhe është tepër i hollë, prisni pak dhe mos u nxitoni. Në rastet e shumë reçelërave, veçanërisht atë të luleshtrydheve nevojitet një kohë më e gjatë për ftohjen dhe
0 Comments
Përbërësit : 1 vezë 150 gr miell 250 ml qumësht 125 ml ujë të nxehtë 1 lugë gjelle vaj një majë lugë çaji sodë buke një majë luge çaji kripë një majë luge çaji sheqer Përgatitja : Për të nisur me këtë recetë përzieni vezët, qumështin, sheqerin, kripën dhe miellin duke përzier vazhdimisht. Këtë proces
0 Comments
Përse funksionon borziloku kundër gurëve në veshka ? Borziloku përmban acid acetik. Ky i fundit ndihmon në shpërbërjen e gurëve në veshka dhe zbut dhimbjet. Për më tepër, borziloku është shumë i pasur me ushqyes, vitamina e minerale të cilat plotësojnë shumë prej nevojave të organizmit. Ekspertët këshillojnë që njerëzit që vuajnë nga gurët në
0 Comments