Pije dhe Kokteil

Kokteil më të mira të verës, Pije alkoolike dhe receta per cocktail. Pije te njohura si baileys, pije me vere te kuqe, limonate, mojito, sex on the beach, pije me luleshtrydhe. Kokteil pa alkol receta

  Përbërësit verë musht (e ëmbël) Përgatitja 1 Sasia e verës sipas dëshirës. Vihet në një enë të ziejë në zjarr të ngadaltë. Përzihet herë pas here që të ulet shkuma e të mos derdhet. 2 Zihet disa kohë derisa të trashet në formë shurupi. Lihet të ftohet dhe përdoret e trashë për të lyer bukën ose e
0 Comments
Përbërësit 300 gr petale trëndafili (të pastruara (me fundet e bardha të hequra)) 1 lt ujë (natyral) 1.5 kg sheqer 1 kokërr lëng limoni Përgatitja 1 Vloni ujin dhe fusni në të petalet e trëndafilit. Lërini të pushojnë për 24 orë në një enë të mbyllur. 2 Të nesërmen filtrojeni me ndihmën e një garze.
0 Comments
Përbërësit 475 ml lëng portokalli (natyral) 2 bustinë çaj jeshil 1 shkop kanellë 2 gr karafil 15 ml mjaltë (sipas dëshirës) 1/2 kokërr limon (lëng i freskët) Përgatitja 1 Vendosni për zierje në një tenxhere 2 filxhanë me ujë dhe pasi të ziejë e hedhim në një enë të madhe. 2 Shtoni në të bustinat
0 Comments
Përbërësit 2 kokërr mollë e kuqe (bio) 1 kokërr portokall 1 shkop kanellë 2 copë rrënjë karafili 1 lt ujë Përgatitja 1 Lani mirë mollët dhe portokallin. Pritini në cipa pa ua hequr lëkurën dhe farat. 2 Hidhini të gjithë përbërësit në një enë dhe lerëni të ziejnë. Në momentin e vlimit uleni zjarrin dhe
0 Comments
Përbërësit 1 kastravec (i pastruar dhe qëruar) 2 duar lakra (jeshile) 2 selino (të copëtuara) 2 limon 2 mollë jeshile (të pastruara) 1 lugë çaji xhinxher (i freskët) Përgatitja 1 Hidhini në mikser të gjitha dhe frulojini së bashku. 2 Nëse doni që lëngu të jetë paksa i ëmbël përdorni pak shalqi, ose ëmbëlsojeni me
0 Comments
Përbërësit 1 portokall 3 luleshtrydhe 1 banane 1 gotë kos 2 lugë mjaltë 1 lugë kanellë 1 shkop kanellë Përgatitja 1 Pastrojini frutat, qërojini dhe prejini në copa të vogla. 2 Kombinoni kosin, bananen, portokallin dhe lleshtrydhet në një blender. Shtoni më pas 2 lugë çaji mjaltë dhe 1 lugë kafeje kanellë. 3 Përziejeni për 2-3 minuta derisa të merrni një masë homogjene. 4
0 Comments
Përbërësit 400 gr qershi 200 gr sheqer kaf 70 cl vodka Përgatitja 1 Hiquni bërthamat qershive pa i prerë përgjysmë. 2 Verini në një tenxhere së bashku me sheqerin dhe 150 ml ujë. 3 Ngrohini në zjarr të ngadaltë, derisa të tretet sheqeri dhe qershitë të jenë zbutur. 4 Më pas hiqini nga zjarri dhe hidhini qershitë, me
0 Comments
Përbërësit 1 gotë kos 2 kivi 1 mollë 1 banane 1 portokall kuba akulli 2 lugë gjelle lajthi 2 lugë gjelle fara liri Përgatitja 1 Pastrojini frutat dhe prejini në copa të vogla. 2 Kombinoni kosin, kivin, mollën, bananen, portokallin dhe akullin në një blender. Shtoni më pas 2 lugë gjelle lajthi dhe 2 lugë
0 Comments
Përbërësit 1 filxhan lëng lime 2 zarfa xhelatinë Knox 3/4 filxhan tekila Reposado gjysmë filxhani shurup xhenxhefili Përgatitja 1 Hidhni lëngun e limës në një tigan spërkateni me xhelatinë, lëreni të shkrijë në temperaturë të ulët për3 -5 min. 2 Hiqeni nga zjarri, shtoni tekilën dhe shurupin e thjeshtë. 3 Hidheni koktejin që përgatitët në
0 Comments
Përbërësit 2 feta shalqi 1 lugë gjelle lëng limoni (i freskët) 0.1 gr piper 800 ml ujë (mineral i pagazuar) Përgatitja 1 Hiqini shalqirit lëkurën dhe farat, priteni në copa dhe frulojeni bashkë me një gotë ujë të ftohtë. 2 Shtoni lëngun e limonit. 3 Hidheni nëpër gota dhe zbukurojeni me feta shumë të holla pjepri.
0 Comments
Përbërësit 120 ml uthull molle 30 gr sheqer kaf 10 gr kripë kosher 8 gr erëza (me të gjitha erëzat) 2 gr piper i zi (kokërr) 5 gr koriandër 8 gjethe kardamon 3 copë rrënjë karafili 2 gjethe gjethe dafine 1 shkop kanellë 1 copë xhenxhefil (i grirë) 150 gr rrush 100 ml vodka 15
0 Comments
  Përbërësit 1/3 banane 40 ml tequila 20 ml Cointreau 10 ml shurup banane 20 ml lëng limoni Përgatitja 1 Fusni bananen në një mixer. Pastaj shtoni gjithë përbërësit e sipërpërmendur, së bashku me akullin e grirë. 2 Përzierjen miksojeni për 10 sekonda në gradën e parë dhe për 10 sekonda të tjera në gradën e dytë. 3 Pasi e
0 Comments
Përbërësit 5 cl vodka 2 cl Triple Sec 2 cl lëng lime (të freskët) 5 cl lëng boronice kuba akulli Përgatitja 1 Ftohim me akull një gotë qelqi me fron. 2 Hedhim 5 cl vodka në një gotë metalike me kapak me sitë. 3 Në të njëjtën gotë ku kemi hedhur vodka shtojmë edhe 2 cl triple sec, 2 cl
0 Comments