Pije dhe Kokteil

Kokteil më të mira të verës, Pije alkoolike dhe receta per cocktail. Pije te njohura si baileys, pije me vere te kuqe, limonate, mojito, sex on the beach, pije me luleshtrydhe. Kokteil pa alkol receta

Përbërësit 30 ml vodka (Finlandia) 15 ml rum Bacardi 15 ml shurup (shurup manaferre) 50 ml lëng lime 1 lugë sheqer kane manaferra lëkurë limoni Përgatitja 1 Hidhni disa kube akulli në një gotë. Shtoni 300 ml vodka, 15 ml Bacardi Rum, shurupin e manaferrës, lëngun e limes dhe sheqerin kaf. Tundini me një shaker. 2 Hidheni në një gotë me akull
0 Comments
Përbërësit 45 ml Disaronno 30 ml lëng limoni 1 lugë çaji sheqer kane 1 fetë lime kuba akulli Përgatitja 1 Hidhni disa kube akulli në një kavanoz. Shtoni 45 ml Disaronno , 30 ml lëng limoni, 1 lugë çaji sheqer kane . Përziejini mirë me një lugë. 2 Servireni menjëherë me 1 fetë limon.
0 Comments
Përbërësit 50 ml xhin (Gin Bombay sappire) 20 ml shurup sheqeri 20 ml lëng limoni 20 ml lëng molle 20 ml lëng kivi Përgatitja 1 Hidhni disa kube akulli në një gotë. Shtoni shurupin e sheqerit, lëngun e limonit, lëngun e mollës, lëngun e kivit dhe Gin Bombay sappire. Tundini me një shaker. 2 Hidheni kokteilin në një gotë me akull.
0 Comments
Përbërësit 50 ml xhin 20 ml lëng limoni 1 lugë sheqer kane limon portokall kuba akulli soda water Përgatitja 1 Hidhni disa kube akulli në një gotë. Shtoni 50 ml Gin, 20 ml lëng limoni dhe 1 lugë çaji sheqer kane. Tundini me një shaker. 2 Hidheni përzierjen në një gotë me akull. Shtoni edhe pak soda. Servireni
0 Comments
Përbërësit 6 lugë sheqer kane lëkurë portokalli 50 ml lëng lime 50 ml uiski (uiski BourBon) 5 sprucime Biter kuba akulli Përgatitja 1 Hidhni sheqerin e kanës në një gotë. Shtoni lëkurën e portokallit dhe përziejini mirë. Shtoni lëngun e limes, uiskin, 5 sprucime Biter dhe disa kube akulli. Tundini me një shaker. 2 Hidheni në një gotë kokteili me
0 Comments
Përbërësit 100 gr ananas 10 cl rum i bardhë 5 cl krem kokosi 15 cl lëng ananasi kuba akulli Përgatitja 1 Marrim akullin dhe e thërrmojmë. 2 Presim në copa të vogla një fetë ananasi, rreth 100 gr. 3 Marrim rum, krem kokosi dhe lëng ananasi (lëng i freskët do të ishte shumë mirë, por edhe i paketuari është i mirë). 4
0 Comments
Përbërësit 5 kuba akulli 30 ml biter Angostura 60 ml Amaro Montenegro 30 ml xhin (Bulldog gin) 30 ml vermut (Cinzano Rosso) Përgatitja 1 Në një gotë shtoni kubat e akullit dhe Angostura bitters. 2 Ndërkohë në një gotë tjetër shtoni Amaro Montenegro, Bulldog Gin dhe Cinzano Roso vermouth.Trazojini mirë dhe i kaloni tek gota ku shtuat akullin. 3 Në fund shtrydhni
0 Comments