Gatime Deti

Gatime Deti me baze peshku, prodhime deti dhe kuzhinen mesdhetare Italiane apo Tradicionale Shqiptare.

Përbërësit : 1 kg sardele 100 gr thërrime buke të thekur 2 thelpinj hudhër 2 vezë 1 limon 1 tugë majdanoz 2 domate të thara në vaj Vaj Kripë Përgatitja : Për të përgatitur këtë recetë pastroni sardelet siç bëni zakonisht dhe lajini mirë me ujë të bollshëm. Pastrojini nga koka dhe të brendëshmet, duke
0 Comments
Përbërësit : 2 fileto salmoni 1 tufë majdanoz Gjysmë limoni Kripë Piper i zi Vaj ulliri Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete gjithnjë peshkun ta zgjidhni sa më të freskët për shije më të mirë. Marinoni fileton e salmonit duke e lyer me kripë dhe piper nga të gjitha anët.Më pas
0 Comments
Përbërësit : 1 peshk rreth 400 gr 2 domate 1 thelbi hudhër vaj ulliri majdanoz lëng limoni piper i zi kripë Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj pjate , si fillim pastroni peshkun dhe ta shpëlani atë me ujë të bollshëm. Më pas zgjidhni një tavë mesatare pjekje dhe mbulojeni të gjithën me
0 Comments
Përbërësit : 1 -1.5 kg sardele 5-6 thelpinj hudhër 2-4 gjethe dafine 120 ml lëng limoni 120 ml ujë Kripë Piper i zi Përgatitja : Si fillim pastroni mirë sardelet siç bëni zakonisht. Lajini me ujë të bollshëm disa herë dhe kullojini për të vazhduar me recetën. Ndërkohë në një enë të thellë shtoni të
0 Comments
Përbërësit: 2 fileto salmoni 1 tufë majdanoz Gjysmë limoni Kripë Piper i zi Vaj ulliri Përgatitja: Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete gjithnjë peshkun ta zgjidhni sa më të freskët për shije më të mirë. Marinoni fileton e salmonit duke e lyer me kripë dhe piper nga të gjitha anët.Më pas hidhini sipër
0 Comments
Përbërësit: 400 gr kallamarë 10 karkaleca të qëruar miell gruri vaj ulliri kripë Përgatitja: Lyejmë mirë me miell kallamarët dhe karkalecat dhe i vendosim larg njëri – tjetrit, në një tavë të veshur me letër furre. U hedhim pak vaj dhe i fusim në furrë me ventilim me 200 gradë  për 10 minuta; pas 5
0 Comments
Përbërësit 1 kg midhje 250 gr kus-kus 125 ml buljon peshku 1/2 gotë verë e bardhë 2 domate 1 spec djegës i kuq 1/2 spec jeshil 2 qepë të njoma 2 thelpinj hudhre 1 tufë majdanoz 70 ml vaj ulliri Kripë Piper Udhëzimet 1.Vendosim në një tenxhere buljon peshku dhe e lëmë të marrë një
0 Comments
Përbërësit: Salmon (4-5 copë fileto) Hudhër e njomë (1 fije) Lëng domate (200 gramë) Spec djegës (1 copë) Kaper (3 kokrra) Kripë Vaj ulliri Përgatitja: Filetot e salmonit, të cilat i marrim të prera gati, vetëm sa i shplajmë me ujë dhe i thajmë me letër kuzhine. Në një tigan ngrohim vajin e ullirit me
0 Comments
RECETA E LEVREK TË PJEKUR ME PATATE PËRBËRËSIT: (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) 4-5 peshk levrek 700 gr patate Vaj ulliri 1 kokërr limon i prerë në feta Rozmarinë Kripë 2-3 gjethe dafine PËRGATITJA: Patatet qërojini dhe pritini në feta dhe vendosini në një tavë; Patateve hidhini kripë, rozmarinë dhe vaj ulliri. Peshkun
0 Comments
PËRBERESIT: 600 gramë fileta peshku merluc 400 gramë domate të konservuara 2 decilitra lëng domatesh 1 kokë qepë 2 thelpinj hudhre 100 g ullinj të zinj 1 lugë gjelle majdanoz i grirë 1 decilitër verë e bardhë 1 lugë gjelle piper i kuq i bluar 3 dcl vaj 200 gramë miell 1 limon, borzilok, piper
0 Comments
Midhjet me guaskë të zezë mund të kemi një jetë që i njohim dhe i shtojmë në tryezë sa herë afron vera. Nuk kanë si mungojnë, në fund të fundit: Janë të shijshme, të thjeshta në përgatitje dhe mund të konsumohen edhe me një sallatë të thjeshtë për ta quajtur drekën të mbyllur, pa marrë
0 Comments
Me ardhjen e fundjavës vjen edhe koha për t’iu rikthyer gatimeve të detit, mbase me një drekë të shijshme në një restorant buzë detit, apo me një pjatë të përgatitur nga ju vetë në shtëpi.Ushqimi i detit i zgjedhur për sot është oktapodi. Ka diçka të veçantë në teksturën e tij, dhe njëkohësisht edhe në
0 Comments
Nje nder gjerat me te mira qe mund te provosh ndonjehere eshte Paella spanjolle, dhe normalisht e bere ne menyre qe ata e bejne. Me origjine nga Valencia dhe e ndryshuar ne shume receta, sot po bejme nje gje super te thjeshte te beshme ne shtepi. Ngelet dhe vazhdojme te bejme gjera qe hidhen nje
0 Comments
Nga kuzhinat më të spikatura në SH.B.A. është ajo e shtetit të Luizianës, specifikisht New Orleans. Ndikimet në këtë kuzhinë janë të shumta, nga kontinentët e vjetër e deri te ishujt e Karaibeve, dhe për pasojë gatimi i tyre përmban shumë shije dhe erëza të ndryshme. Mund ta keni dëgjuar stereotipin që amerikanët njohin vetëm gatimet
0 Comments