Receta per femije

Receta për femije · Supa dhe gjellëra. Nëse keni oriz të zierë që ju ka mbetur nga gatimet e mëparëshme, ose pilaf, mos e hidhni! Shumë receta interesante sallata per femije per feste dhe per cdo dite mund te gjeni

Përbërësit 500 gr tortelini (me djathë) 100 gr spec djegës (i prerë) 2 qepë e njomë (të prera në feta) 60 gr ullinj të zinj 200 gr karçof (zemrat e tyre, të marinuar, të drenazhuar dhe të copëtuar) 170 gr djathë Mocarela (të prerë në kube) 1/3 filxhan vaj ulliri (ekstra të virgjër) 1 e gjysmë lugë gjelle uthull balsamike 1 e gjysmë lugë gjelle uthull e bardhë (të distiluar) 1
0 Comments
Përbërësit 1 kokë brokoli (e freskët, e prerë në copa) gjysmë filxhan rrush i thatë 1/4 filxhan qepë e kuqe (e copëtuar) 2 lugë sheqer (të bardhë) 3 lugë uthull vere të bardhë 1 filxhan majonezë 1 filxhan fara luledielli 10 feta proshutë Përgatitja 1 Vendosim proshutën në një tigan të madh, të thellë. E gatuajmë në temperaturë mbi mesataren derisa e gjitha të marrë ngjyrë kafe në
0 Comments
Përbërësit 100 gr spinaq 100 gr radhiqe (belge, indivia) 40 gr proshutë Përgatitja 1 Nxeheni furrën në 200 ° C dhe pastaj fikeni. 2 Për sallatën me spinaq dhe proshutë krokante, prisni në shirita proshutën, vendoseni në një tepsi dhe lëreni të piqet në furrë për 5 minuta. Ajo duhet të bëhet krokante, por pa u tharë. 3 Prisni në shirita radhiqet belge, përziejini me
0 Comments
Përbërësit 100 gr pançetë (pançetë “Fix”) 200 gr filetë pule 1/4 kokërr lakër 1 filxhan kafeje majonezë 1 gotë kos 7 copë açuge 6 kokrra kaper 4 lugë djathë parmixhano misër majdanoz Përgatitja 1 Grini lakrën imët dhe lëreni mënjanë. Prejini filetot e pulës në 3 feta të holla. Skuqni pançetën “Fix” dhe filetot e pulës në temperaturë mesatare për disa minuta. Prejini në
0 Comments
  Përbërësit 6 kokërr vezë 1 kg sheqer (i bluar) 500 gr gjalpë 2 filxhan çaji miell misri Përgatitja 1 Merrni gjalpin dhe treteni në një tigan në zjarr të ngadaltë. Pastaj hiqeni dhe lëreni të ftohet për rreth 10 minuta. 2 Hidheni tek një tas dhe pasi të provoni nxehtësinë e tij (sa të durojë gishti), shtoni sheqerin dhe
0 Comments
  Përbërësit 250 gr koçkulla 500 ml ujë 1 spec i kuq 1 spec jeshil 1 kokërr domate (të madhe) 1 thelpi hudhër 50 ml vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Ziejmë koçkullat për 5 minuta dhe ua derdhim ujin e parë. 2 I kthejmë sërish në enë, i mbushim me ujë dhe i lëmë të marrin një valë. 3 Shtojmë perimet e
0 Comments
  Përbërësit miell gr miell misri ((i tharë)) 200 gr gjalpë (lope) 1.3 ml ujë 1 luge gjelle kripë Përgatitja 1 Fillimisht hedhim ujin në tenxhere, pastaj gjalpin e lopës, miellin e misrit dhe presim që përbërja të ziejë 2 orë. 2 Pasi e heqim nga tenxherja e hedhim në një tas të madh dhe e përziejmë derisa të ftohet. 3
0 Comments
Përbërësit 1 kokërr qepë (e grirë hollë) 2 thelpinj hudhër 1 domate (e ndarë në kubikë) 1 kungull (i njomë) 150 gr miell 1 vezë kripë piper 100 gr djathë i bardhë vaj luledielli (Olim) kopër Përgatitja 1 Në një tas grini kungullin në rende. 2 Shtoni domatet e grira në kubikë, qepën e grirë, hudhrat e grira hollë, miellin, vezën, kripën dhe piperin. 3 Grini sipër djathin
0 Comments
Përbërësit 1/2 lt ujë 300 gr sheqer 250 gr niseshte 30 ml vaj arra bajame kanellë pluhur Përgatitja 1 Në një tenxhere shtoni ujin, sheqerin dhe përzieni në mënyrë që sheqeri të tretet. Shtoni niseshten dhe përzieni me shpejtësi në mënyrë që të mos krijohen kokrriza. 2 Vazhdoni të përzieni derisa të trashet dhe të krijohet një masë kremoze
0 Comments
Përbërësit 200 gr oriz 450 ml qumësht 300 ml qumësht orizi 60 gr sheqer kane 1 shkop vanilje lëkurë limoni fruta të thata Përgatitja 1 Vendosni orizin në ujë për një orë. 2 Në një tënxhere hidhni qumështin, qumështin e orizit, sheqerin dhe më pas orizin e kulluar. 3 Hidhni lëkurën e limonit dhe shkopin e vaniljes. 4 Përzierjen lëreni të
0 Comments
Përbërësit 200 gr miell i tipit 00 60 gr niseshte pak kripë 230 gr gjalpë 150 gr miell (dhe niseshte së bashku) pak sheqer pluhur Përgatitja 1 Në një enë kombinoni të gjithë përbërësit përveç sheqerit pluhur. Trazojini mirë me dorë. Më pas e mbështillni me një letër kuzhine dhe e vendosni në frigorifer për 1-2 orë. 2 Merrni një tavë dhe e lyeni
0 Comments
  Përbërësit 4 qepë 500 gr mish viçi 300 ml vaj ulliri 400 gr miell 1 vezë niseshte kripë 1 tufë nenexhik Përgatitja 1 Në një enë vendosim mishin për të zierë përreth 1 orë derisa të jetë zierë. 2 Zëmë brumin e byrekut dhe e e lëmë të qetësohet pak. 3 Fillojmë ne hapjen e petëve, 2 prej tyre i vëmë në furrë të
0 Comments
Përbërësit 60 gramë oriz 800 ml ujë 60 gramë miell 300 gramë kos 1 vezë 40 gramë gjalpë 10 gramë kripë piper 10 gramë nenexhik limon bukë vaj ulliri Përgatitja 1 Në një enë hidhni orizin dhe ujin. Shtoni kripë dhe piper. Ziejeni në zjarr mesatar për disa minuta. 2 Në një tas të madh hidhni miellin, kosin “Lufra”, vezën dhe gjalpin. Trazojini
0 Comments
Përbërësit 1 kungull 500 ml vaj 2 lugë gjelle kos 2 lugë gjelle miell 1 lugë gjelle gjalpë kripë piper Përgatitja 1 Kungullin e presim hollë në formë zhulien dhe e skuqim në vaj. 2 Pasi të skuqen, hidhini në një pjatë me letër kuzhine. U shtojmë kripë dhe piper. 3 Në një tigan të thellë hedhim gjalpin dhe më
0 Comments