Kaçamak

Per femije, Te shpejta, Vegjetariane

 

Përbërësit
  • miell gr miell misri ((i tharë))
  • 200 gr gjalpë (lope)
  • 1.3 ml ujë
  • 1 luge gjelle kripë
Përgatitja
1
Fillimisht hedhim ujin në tenxhere, pastaj gjalpin e lopës, miellin e misrit dhe presim që përbërja të ziejë 2 orë.
2
Pasi e heqim nga tenxherja e hedhim në një tas të madh dhe e përziejmë derisa të ftohet.
3
Në fund të procesit hedhim gjalpin e shkrirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *