Supë me Oriz dhe Kos

Per femije, Perime, Supa, Te shpejta, Vegjetariane

Përbërësit
 • 60 gramë oriz
 • 800 ml ujë
 • 60 gramë miell
 • 300 gramë kos
 • vezë
 • 40 gramë gjalpë
 • 10 gramë kripë
 • piper
 • 10 gramë nenexhik
 • limon
 • bukë
 • vaj ulliri
Përgatitja
1
Në një enë hidhni orizin dhe ujin. Shtoni kripë dhe piper. Ziejeni në zjarr mesatar për disa minuta.
2
Në një tas të madh hidhni miellin, kosin “Lufra”, vezën dhe gjalpin. Trazojini mirë me një rrahëse kuzhine.
3
Hidheni përzierjen te orizi. Përziejini mirë. Shtoni nenexhikun dhe pak kripë. Përziejini sërish.
4
Hidhni pak supë në një pjatë. Shërbejeni me një fetë limon, bukë dhe vaj ulliri.

Articles You May Like

Kotoleta me kungulleshka
Patate furre me limon dhe rozmarinë
Makarona me salcë domatesh të pjekura
Kek me mollë dhe portokalle
Çomlek me patëllxhanë dhe mish viçi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *