Hasude me Arra

Embelsira, Per femije, Te shpejta, Vegjetariane

Përbërësit
  • 1/2 lt ujë
  • 300 gr sheqer
  • 250 gr niseshte
  • 30 ml vaj
  • arra
  • bajame
  • kanellë pluhur
Përgatitja
1
Në një tenxhere shtoni ujin, sheqerin dhe përzieni në mënyrë që sheqeri të tretet. Shtoni niseshten dhe përzieni me shpejtësi në mënyrë që të mos krijohen kokrriza.
2
Vazhdoni të përzieni derisa të trashet dhe të krijohet një masë kremoze e trashë.
3
Shtoni vajin Olim dhe përzieni sërish.
4
Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe më pas ndajeni hasuden me lugë dhe vendoseni në pjatë.
5
Sipër shtoni arra, bajame, dhe kanellë.
6
Ju bëftë mirë!

Articles You May Like

Supë me lëng mishi
Zupë me kos dhe biskota
Oriz me midhje dhe perime
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Tavë me bamje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *