Sultjash me Vanilje dhe Limon

Embelsira, Per femije, Te shpejta, Vegjetariane

Përbërësit
  • 200 gr oriz
  • 450 ml qumësht
  • 300 ml qumësht orizi
  • 60 gr sheqer kane
  • 1 shkop vanilje
  • lëkurë limoni
  • fruta të thata
Përgatitja
1
Vendosni orizin në ujë për një orë.
2
Në një tënxhere hidhni qumështin, qumështin e orizit, sheqerin dhe më pas orizin e kulluar.
3
Hidhni lëkurën e limonit dhe shkopin e vaniljes.
4
Përzierjen lëreni të ziejë ngadalë duke e përzier vazhdimisht.
5
Hiqeni nga zjarri, lëreni te ftohet pak dhe në enët që do e shërbeni hidhni frutat e thata në fund, më pas hidhni suljatshin e spërkateni në fund me kanellë.

Products You May Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *