Sallatë Tortellini

Pasta dhe rizoto, Per femije, Perime, Sallata, Vegjetariane

Përbërësit
 • 500 gr tortelini (me djathë)
 • 100 gr spec djegës (i prerë)
 • qepë e njomë (të prera në feta)
 • 60 gr ullinj të zinj
 • 200 gr karçof (zemrat e tyre, të marinuar, të drenazhuar dhe të copëtuar)
 • 170 gr djathë Mocarela (të prerë në kube)
 • 1/3 filxhan vaj ulliri (ekstra të virgjër)
 • 1 e gjysmë lugë gjelle uthull balsamike
 • 1 e gjysmë lugë gjelle uthull e bardhë (të distiluar)
 • 1 lugë çaji erëza (të thara)
 • kripë
 • piper i zi
Përgatitja
1
Gatuajmë tortellini-t sipas udhëzimeve të paketës, i thajmë në një kullesë të vendosur në lavaman dhe i shpëlajmë me ujë të ftohtë.
2
Vendosim tortellini-t, specin djegës, qepët jeshile, ullinjtë, zemrat e karçofit dhe djathin mozzarella në një tas të madh sallate.
3
Përziejmë së bashku vajin e ullirit, uthullën balsamike, uthullën e bardhë, erëzat, kripën dhe piperin në një tas dhe i derdhim mbi përbërësit e sallatës. I përziejmë butësisht dhe i lemë të freskohen në frigorifer përpara se t’i shërbejmë.
4
Për shije edhe më të mirë, i lemë të freskohen në frigorifer për të paktën 2 orë përpara se t’i shërbejmë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *