Petulla me Perime dhe Djathë të bardhë

Antipasta, Brumera, Per femije, Perime, Vegjetariane

Përbërësit
 • 1 kokërr qepë (e grirë hollë)
 • 2 thelpinj hudhër
 • domate (e ndarë në kubikë)
 • kungull (i njomë)
 • 150 gr miell
 • vezë
 • kripë
 • piper
 • 100 gr djathë i bardhë
 • vaj luledielli (Olim)
 • kopër
Përgatitja
1
Në një tas grini kungullin në rende.
2
Shtoni domatet e grira në kubikë, qepën e grirë, hudhrat e grira hollë, miellin, vezën, kripën dhe piperin.
3
Grini sipër djathin e bardhë dhe përzieni mirë përbërësit derisa të krjohet një masë brumi.
4
Në një tigan hidhni vaj në sasi të bollshme.
5
Shtoni petullat me ndihmën e një luge në tigan të skuqen.
6
Kthejini mirë nga të dyja anët derisa të kenë marrë një ngjyrë të artë.
7
Spërkatini sipër me djathë të bardhë të grirë dhe kopër të freskët.
8
Ju bëftë mirë!

Articles You May Like

Zupë me kos dhe biskota
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Supë me lëng mishi
Bukë me vezë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *