Akullore me Banane e Bajame

Akullore, Embelsira, Kalorike

Përbërësit
4 banane (të pjekura mirë dhe të prera në feta rrethore)
85 gr bajame (të pjekura)
4 lugë gjelle shurup panje
2 gr kripë
125 ml qumësht bajamesh (i paëmbëlsuar)
1 lugë gjelle vanilje

Përgatitja
1
Ngrijini bananet e prera në feta në frigorifer.
2
Në një tas përzieni bajamet me 2 lugët e shurupit të panjës dhe pak kripë.
3
Shtoni bananet e ngrira, hidhini qumështin e bajameve dhe përziejini së bashku.
4
Shtoni sërish dhe 2 lugë shurup panje.
5
Përziejini të gjithë përbërësit dhe futini në mikser derisa të bëhen një masë e butë.
6
Hidheni akulloren e bananeve në një tas, zbukurojeni sipër me bajame të pjekura.
12
E shërbejmë kur të ketë ngrirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *