gatime elbasani

Përbërësit: Për qoftet: 1 kg mish i grirë 2 qepë 2 domate 2 luge uthull e kuqe 2 luge vaj ulliri Rigon, trumzë Kripë, piper, 1 lugë çaj sodë   Për patatet e furrës: 8 patate 1 luge e vogel mustardë 1 luge rigon 2 limona 1/2 filxhan vaj ulliri 2 filxhanë ujë Kripë, piper
0 Comments
Perberesit: ¾ filxhan gjalpë të shkrirë 1 ½ lugë mustardë 1½ lugë çaji salcë soje 1 ½ lugë fara lulekuqe ose susam 1 lugë qepë të tharë të grirë 24 mini simite sanduiçësh 500 gr proshutë me feta holla 500 gr djathë me feta i prerë hollë Pergatitja: Ngrohni furrën në 175 gradë C. Lyeni me yndyrë
0 Comments
Përbërësit: 600 gr domate 1 kastravec 1 qepë 1 spec 200 ml ujë 100 ml vaj 1 lgj uthull balsamike 50 gr bukë e thekur borzilok kripë, piper Përgatitja: Marrim bukën e marinojmë me erza dhe me vaj ulliri, e fusim në furrë për 30 minuta. Në një tas shtojmë bukën, domaten e prerë kubikë,
0 Comments
Përbërësit: 400 gr mish i grirë 8 speca 1 qepë 2 domate 1 lç salcë domate 4 lgj oriz Vaj ulliri Nenexhik Kripë, piper Përgatitja: Qëpën e grirë e kaurdisim, shtojmë mishin derisa të zbutet, shtojmë salcat dhe specat e grira hollë, mbas 10 minutave shtojmë orizin dhe erëzat. I mbushim specat që kemi pastruar
0 Comments
Perberesit: 85 g biskota me pak yndyrë  200 g krem djathi 200 g kos grek 0% yndyrë 4 lugë gjelle sheqer pluhur disa pika ekstrakt vanilje 2 lugë gjelle reçel luleshtrydhe 100 gr luleshtrydhe, të prera në feta Pergatitja: Vendosni biskotat në një qese plastike dhe i rrahim me një okllai derisa të bëhen thërrime
0 Comments
Përbërësit: 600 gr domate 600 gr qepë 600 gr speca 100 gr oriz vaj ulliri spec djegës piper i kuq kripë, piper i zi Përgatitja: Kaurdisim qepën në yndyrë, derisa qepa të zbardhet dhe të bëhet transparente. Shtojmë domatet, sikurse edhe specat derisa të zbuten jo tërësisht. Shtojmë orizin sikurse edhe bulionin, I rregullojmë shijen
0 Comments
Përbërësit për një tavë me diametër 22 ose 24 cm : 120 g niseshte misri 120 g miell gruri 250 g gjalpë i zbutur në temperaturë ambienti 250 g sheqer 4 vezë mesatare Fryrës për ëmbëlsira ose sodë buke 16 g 75 g lëng limoni Lëkura e dy limonëve Sheqer pluhur për spërkatje Përgatitja :
0 Comments
Përbërësit: 1 mëllenjë ose pulë e vogël 1 lgj gjalpë 2 gjethe dafine Piper i zi kokërr Piper i kuq pluhur Lëngu i 1 limoni Për polentën: 1 filxhan polentë 3 filxhanë lëng mishi 1 filxhan qumësht 100 gr djathë parmixhano 2 lgj gjalpë Përgatitja: Vendosim një tenxhere me ujë në zjarr. Shtojmë kripë, piper
0 Comments
Përbërësit:500 gr barbunja2 qepë të thata3 thelpinj hudhër1 karrotë1 domate3 lgj salcë domate3 lgj vaj ulliri1/2 lgj koncentratUjë ose lëng mishiKripë, piper  Përgatitja:Fillimisht vendosim barbunjat e pastruara nga ekstremitetet në ujë të ftohtë, më pas i kullojmë dhe i thajmë. Në një tenxhere ose tigan të madh kaurdisim barbunjat me pak vaj ulliri. Në një
0 Comments
Përbërësit: 1 kg patëllxhanë 1 kg mish të grirë 2 kokrra qepë 2 thelpinj hudhër ½ fk verë 200 ml salcë domate 200 gr djathë të bardhë / kaçkavall Vaj ulliri Piper i zi Piper i kuq Kripë Përgatitja: Pasi pastrojmë patëllxhanët i vendosim në furrë të ndara përgjysmë. Ndërkohë në një tigan kaurdisim qepët
0 Comments
Perberesit: 75 gr gjalpë i kripur 250 gr biskota 680 gr djathë i butë 75 gr krem sheqeri 2 lugë ekstrakt vanilje 300 ml krem ëmbëlsirash ½ limon i grirë imët Pergatitja: Vendosni gjalpin në një tigan të madh dhe ngroheni derisa të shkrihet, më pas vazhdoni gatimin derisa të bëhet kafe e artë dhe
0 Comments
Përbërësit: 2 petë sfoljatë 4-5 lgj salcë domate 200 gr djathë kaçkavall 1 tufë majdanoz 1 të verdhë veze Përgatitja: Vendosim njërën petë në tryezën e punës, e lyejmë me salcë domate, e spërkasim me djathë kaçkavall dhe majdanoz të grirë. Vendosim sipër mbushjes petën tjetër dhe e ngjeshim me rulin e kuzhinës. Më pas
0 Comments
Përbërësit: 1 kg qepë të njoma 100 gr oriz 250 ml ujë 100 gr kopër 150 gr nenexhik 100 gr kumbulla shahine 300 gr jeshillëqe Vaj ulliri Kripë, piper Gjethe rrushi Përgatitja: Qepët e njoma i grijmë imët se bashku me bimët aromatike dhe jeshillëqet. Orizin e kemi zjerë për 8 minuta dhe më pas
0 Comments