Supë me Thjerrëza

Perime, Supa, Vegjetariane

Përbërësit
 • 1 1/4 filxhani thjerrëza
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 kokërr qepë (mesatare)
 • karotë (të pastruara e të prera në kubikë)
 • 2 degë selino
 • 2 thelpinj hudhër (të prera imët)
 • kripë
 • piper (i bluar në çast)
 • 1 kuti domate (të prera në kubikë)
 • 11 filxhanë lëng pule
 • 4 degë gjethe trumzë
 • 2/3 filxhani makarona tub
 • 1 filxhan djathë parmixhano(të grirë)
Përgatitja
1
Nxehni vajin në një tigan të madh, hidhni qepët e grira, karotat dhe selinonë. Pasi të jenë kavërdisur pak shtoni hudhrën, kripën dhe piperin.
2
Kavardisini deri sa perimet të bëhen të buta, rreth 5- 8 minuta.
3
Shtoni domatet, kavardisini edhe ato derisa ta kenë reduktuar lëngun dhe pothuajse të jenë bërë plotësisht.
4
Më pas shtoni thjerrëzat në tigan, përziejini mirë, shtoni lëngun e pulës dhe lërini të ziejnë në temperaturë mesatare për 30 minuta, derisa thjerrëzat të jenë zbutur.
5
Shtoni dhe makaronat lërini të ziejnë të gjitha së bashku për gati 8 minuta. Rregullojini me kripë e piper.
6
Hidheni supën e thjerrëzave nëpër tasa, shtojini përsipër pak djathë të grirë parmixhano dhe pak vaj ulliri. Shërbejeni të ngrohtë.

Articles You May Like

Pulë në tavë me finok dhe limon
Kotoleta me kungulleshka
Çomlek me patëllxhanë dhe mish viçi
Kek me mollë dhe portokalle
Fileto peshku të fërguar në tigan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *