Thjerrëza të ziera ngadalë

Perime, Supa

Përbërësit
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • qepë (e vogël, e qëruar dhe e prerë hollë në formë kubike)
 • 3 thelpinj hudhër (të qëruar dhe të prerë imët)
 • 1 1/2 filxhanë thjerrëza (të vogla jeshile)
 • 400 gr domate (të copëtuara)
 • 0.4 litër lëng pule (ose lëng perimesh)
 • 2 filxhanë ujë
 • gjethe dafine
 • kripë
 • piper
 • 1/3 filxhan majdanoz (i freskët i copëtuar)
Përgatitja
1
Nxehim vajin e ullirit në një tigan të rëndë dhe i gatuajmë qepët derisa të bëhen transparente, për rreth 8 minuta.
2
Shtojmë hudhrën dhe vazhdojmë t’i gatuajmë edhe për një minutë ose dy.
3
Më pas shtojmë thjerrëzatdomatet, gjethet e dafinës, 1 filxhan ujë dhe lëngun e mishit a perimeve dhe i lemë të vlojnë.
4
Ulim nxehtësinë dhe i gatuajmë në temperaturë afër mesatares, duke i shtuar më tepër ujë derisa të bëhen më të buta, për rreth 20 minuta.
5
I sezonojmë me kripë dhe piper. Heqim gjethet e dafinës dhe i trazojmë me majdanoz të copëtuar.
6
I shërbejmë të nxehta.

Articles You May Like

Bukë me vezë
Zupë me kos dhe biskota
Tavë me bamje
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Oriz me midhje dhe perime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *