Supë krem patate

Supa

Përbërësit
 • 1 kokërr qepë
 • 1 kokërr patate
 • 30 gr gjalpë
 • 45 ml vaj ulliri
 • 1 lt lëng perimesh
 • 150 ml pana
 • 1 gr piper i kuq
 • 15 gr kripë
 • 2 gr piper i zi
 • 4 feta proshutë e tymosur
 • 45 ml vaj ulliri
Përgatitja
1
Grini qepën hollë dhe lëreni mënjanë. Qëroni pataten, pastrojeni dhe grijeni në kubikë. Në një tigan hidhni gjalpë dhe vaj ulliri, shtoni qepën e grirë dhe kaurdiseni me një lugë druri derisa të ketë marrë një ngjyrë të artë.
2
Shtoni pataten e grirë në kubikë dhe skuqini së bashku. Shtoni lëngun e perimeve dhe lërini të ziejnë derisa patatja të jetë zbutur. Më pas kaloni patatet dhe lëngun me një garuzhde në blender. Supa do të jetë bërë kremoze.
3
Më pas hidheni sërish supën në tenxhere, shtoni panën, piperin e kuq, kripën dhe piperin e zi. Përzieni në mënyrë që erëzat të shpërndahen njëtrajtësisht. Në një tigan shtoni proshutën e grirë hollë dhe vajin e ullirit.
4
Skuqini së bashku dhe më pas proshutën e skuqur shtojani sipër supës.

Articles You May Like

Zupë me kos dhe biskota
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Akullore me kakao
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Reçel me boronica

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *