Gazpaço

Perime, Supa, Te shpejta

Përbërësit
 • 1 fetë bukë
 • 1 copë spec jeshil
 • 1 kokërr qepë
 • 2 thelpi hudhër
 • 1/2 copë kastravec (i qëruar)
 • 3 kokrra domate (të mëdha, të shtrydhura)
 • 6 kokrra bajame (pa lëkurë)
 • 10 gr kripë
 • 1 gr piper
 • 2 gr kumel
 • 500 ml ujë (shumë i ftohtë)
 • 2 fije majdanoz
 • 60 ml vaj ulliri
Përgatitja
1
Kaloni të gjithë përbërësit në blender.
2
Hidhini sipër një shirit vaj ulliri extra virgin dhe shërbejeni.
3
SHËNIM: Mund të përdorim garnitura të ndryshme për gazpachon: filetë barbuni ose të ndonjë peshku tjetër të pjekur, perime të ziera të prera në kubikë etj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *