Mish Pule me salcë pesto

Pjata kryesore, Receta Pikante

Përbërësit
1/2 filxhan domate (të copëtuara, të thara në diell)
1 e gjysmë gota supë pule
6 gjoks pule (pa lëkurë dhe kocka, të prerë në shirita)
2 thelpinj hudhër (të grirë)
1 lugë gjelle vaj ulliri
2 lugë çaji miell misri
3/4 filxhan pesto (borziloku, e përgatitur)
1/4 filxhan stika pishe (të thekura)
1/4 filxhan borzilok (i freskët, i copëtuar)
3/4 filxhan djathë (me feta, i thërrmuar)
1 pako makarona fusilli (16 ons)
2 lugë djathë (i integruar)
450 gr makarona (sustë)
2 lugë gjelle djathë parmixhano (të grirë)

Përgatitja
1
Zhytim domatet e thata në lëngun e mishit të pulës.
2
Gatuajmë pulën në vaj me hudhër në një tigan të madh në temperaturë mbi mesataren derisa të bëhet.
3
Trazojmë disa lugë miell misri në supën e pulës. Trazojmë lëngun e mbetur të pulës, domatet e thata, salcën pesto, arrat e pishës dhe borzilokun në tigan me mishin e pulës. Përziejmë përzierjen e miellit të misrit në salcë dhe i gatuajmë derisa të ntrashen. Shtojmë djathin pak minuta para se ta shërbejmë.
4
Ndërkohë, gatuajmë makaronat në një tenxhere të madhe me ujë të kripur të vluar derisa të bëhen ‘al dente’. I kullojmë. I shërbejmë me salcë mbi makarona dhe i spërkasim me një sasi të vogël djathi parmixhan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *