Peshk

Si të gatuajmë Peshk. Peshk ne furre. Peshku gatuhet ne shume menyra dhe cdo njeri ka te preferuaren e tij. Per te arritur nje shije te mire me poshte jane gjera te vogla po te rendesishme qe duhen patur parasysh gjate gatimit te peshkut.

Përbërësit 250 gr petë lazanje (të freskëta) 400 ml Beshamel 100 gr djathë Grana Padano 300 gr filetë salmoni vaj ulliri (ekstra i virgjër) kripë Përgatitja 1 Në një tigan me ujë të kripur dhe me një lugë vaj, i lëmë petat e lazanjës të ziejnë për 1 minutë. Më pas i heqim dhe i
0 Comments
Përbërësit 200 gr filetë peshku (jo më shumë se 1-1.5 cm të trasha) 1 lugë vaj ulliri (ekstra i virgjër) pak kripë piper (i bluar në çast) 1 gjethe dafine (e ndarë përgjysmë) erëza (të freskëta) qepë e njomë majdanoz Fier Moskat 1 lugë gjelle gjalpë pa kripë 3 feta limon 1 lugë verë e
0 Comments
Përbërësit 250 gr filetë peshku 150 gr kos gjysmë portokall i kuq 1 copë kastravec turshi gjysmë kastravec (i freskët) 1 lugë gjelle vaj ulliri gjysmë domate majdanoz shegë (e egër ose shegë e butë nëse është stina e shegës) 1 fetë bukë Përgatitja 1 Fillimisht ziejmë ose skuqim filetën. 2 E lëmë të ftohet më pas, ndërkohë që në një enë përgatisim kosin me perimet.
0 Comments
Përbërësit 200 gr filetë salmoni 2 lugë lëng pule limon mustardë borzilok 2 thelpinj hudhër vaj ulliri Përgatitja 1 Vendosim 200 gr filetë salmoni në një tigan. Hedhim 2 lugë lëng pule, pak limon, mustardë dhe e lemë të ziejë për 2 minuta, duke e kthyer filetën nga çdo anë. 2 Pasi është zier e
0 Comments
Përbërësit 240 gr salmon 240 gr lulelakër 80 gr qepë 1 vezë vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Pastroni lulelakrën dhe hidheni në një tenxhere me ujë të kripur të valuar për 10 minuta. Mbajeni mënjanë për ta përdorur si garniturë. 2 Qëroni qepët, prejini ata në 6 pjesë dhe skuqini në një tigan me një lugë gjelle vaj
0 Comments