Omelete me salmon dhe brokoli

Peshk

Perberesit:
* 500 gr patate te vogla

* 1 koke e vogel brokoli e prere sipas luleve

* 2 fileta salmon

* 1 luge gjelle vaj ulliri

* 2 luge gjelle nenexhik i grire

* 8 veze te rrahura

* kripe

* piper i bluar ne moment


Pergatitja:

Ziejme patatet ne uje me kripe per rreth 15 minuta ose deri sa te behen. 4 minutat e fundit shtojme dhe brokolin. I kullojme sapo te behen.
Gatuajme salmonin ne avull deri sa te behet ne tere trashesine e tij. Presim patatet ne feta dhe i skuqim ne vaj ulliri, ne nje tigan te pershtatshem dhe per furre, ne zjarr te mesem, deri sa te fillojne te marrin ngjyre. Copetojme salmonin me duar dhe e shperndajme bashke me brokolin mbi patatet.
Perziejme vezet me nenexhikun, pak kripe dhe piper. I shtojme vezet ne tigan dhe i leme te gatuhen per rreth 6 minuta ose deri sa te mpiksen anash dhe te jene akoma te buta ne qender.
E fusim tiganin ne furre te nxehte ne 200 grade dhe e leme deri sa te behen plotesisht vezet dhe te krijojne kore.
E sherbejme omeleten te shoqeruar me sallate sipas preferences. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *