Tavë Peshku

Peshk, Pjata kryesore

Përbërësit
1 levrek (rreth 1 kg)
6 karotë
1 qepë (e vogël)
30 gr stika pishe
1 finok
5 thelpinj hudhër
vaj ulliri
3 kokrra limon
2 tufa kopër
kripë
80 gr ullinj
60 ml verë e bardhë

Përgatitja
1
Zgjidhni një peshk të freskët dhe pastrojeni mirë.
2
Vendoseni në një tavë të madhe dhe marinojeni me kripë, vaj ulliri e limon.
3
Shtoni karrotat e prera në fije, qepën dhe finokun.
4
Shtoni gjithashtu dhe ullinjë, stikat dhe fetët e limonit.
5
Rregullojeni tavën me kripë e piper, vaj ulliri, koper dhe limon.
6
Piqeni në 200 gradë për rreth 30 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *