Dental furre me perime

Peshk, Pjata kryesore

 

Përbërësit
1 deri në 2 kg peshk dental
200 gr karotë
200 gr kungull
200 gr patate
240 ml verë e bardhë
240 ml lëng portokalli
20 gr kripë
2 gr piper
30 gr erëza (të ndryshme)

Përgatitja
1
Marinoni peshkun me lëng portokalli dhe erëza për 1-2 orë. Më pas vendoseni në tavë.
2
Prisni perimet në rrathë, jo shumë të trasha, shtoni erëzat, verën dhe ujin.
3
Rregullojeni me sasinë e duhur të kripës dhe piqeni për 25 -30 minuta në temperaturën 180 gradë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *