Bamje me mish pule

Perime, Pjata kryesore

Perberesit:

1 pulë e freskët

1 kg bamje

2 speca jeshilë

4 lugë gjelle vaj ulliri

2 kokrra mesatare qepë

4-5 kokrra mesatare domate

2-3 filxhanë kafeje uthull

Piper

Majdanoz dhe Kripë

Pergatitja:

1.Pulën pasi e keni pastruar, priteni në copa, krahët, kofshët dhe gjoksin në dy pjesë.

2.Në një tenxhere hidhni gjysmën e vajit të ullirit dhe hidhni qepën e prerë në kubik të vegjël.

3.Më pas shtoni dhe copat e mishit të pulës, duke hedhur pak kripë, piper dhe kaurdisini.

4.Në një tas vendosni bamjet e qëruara dhe mbulojini me ujë, aty shtoni uthullën dhe lërini për 10 minuta. 

5.Pasi kullohen hidhini në tenxhere ku është mishi me qepën.

6.Shtoni vajin e mbetur dhe specin e prerë në copëza të vogla dhe kalojini në një skuqje të lehtë.

7.Ndërkohë vijoni me përgatitjen e salcës së domateve, mund të bëhet me rende, ose në grirësen e frutave dhe perimeve.

8.Salcën shtojeni tek pula dhe bamjet, hidhni dhe kripë e piper, dhe në fund shtoni edhe majdanozin e grirë.

9.Lëreni në zjarr jo shumë të lartë, derisa uji i domates të ketë avulluar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *