Sallatë me patate

Sallata

Përbërësit:

500 gr patate të vogla

100 gr sallam pikant

4 vezë të skuqura syze

1/2 spec jeshil

1/2 spec të kuq

1/2 tufe majdanoz

1/2 lugë mustardë pikante

50 gr ullinj jeshil pa bërthama

Kripë

Piper

100 ml vaj ulliri

Udhëzimet:

Lajmë patatet dhe i vendosim pa qëruar në një tenxhere. I mbushim me ujë të ftohtë derisa të mbulohen, u hedhim kripë dhe i vendosim për t’u zier.

Pas zierjes, i kullojmë patatet dhe i vendosim menjëherë në ujë të ftohtë, në mënyrë që t’i qërojmë lehtë. I presim në 4 pjesë dhe i vendosim në një enë.

Presim sallamin, perimet dhe erëzat. I bashkojmë në enën ku kemi vendosur patatet.

Shtojmë vaj ulliri, mustardë, kripë dhe piper. I përziejmë lehtë dhe spërkasim me pika limoni, sipas dëshirës.

Sallatën e vendosim në një pjatë të pastër, dhe sipër shtojmë vezën syze.

*GOslim & Matcha Slim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/2OqGi3o
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/3c9NRDN
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/2O26RME
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/38kJcO6

Articles You May Like

Tortë e ftohtë me kos dhe fruta
Qofte me mish pule
Omletë me spinaq domate dhe djathë
Biskota të kripura me borzilok
Gjellë me bathë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *