Sallatë e ftohtë me thjerrëza

Sallata

Përbërësit:

250 gr thjerrëza

1 lugë gjelle vaj ulliri

50 gr djathë i bardhë

2 lugë gjelle lëng limoni

2 lugë gjelle qepë e kuqe e grirë

1 tufë majdanoz

Piper i zi

Kripë

Përgatitja:

Për të realizuar këtë recetë si fillim të zieni thjerrëzat përreth 1 orë.

Më pas kullojini ato dhe lërini të ftohen.

Ndërkohë grini hollë të gjithë përbërësit e tjerë duke filluar me qepën, majdanozin dhe thërrmoni djathin e bardhë.

Shtoni thjerrëzat në një enë të thellë, bashkojini me përbërësit e tjerë, shtoni vaj, kripë e piper dhe përzieni me kujdes.

Mund ta konsumoni menjëherë në temperaturë ambient ose ta ruani të mbyllur në frigorifer.

Llojin e thjerrëzave mund ta zgjidhni sipas dshirës tuaj ose të zgjidhni një miks prej tyre.

Këtë sallatë mund ta pasuroni edhe me përbërës të tjerë sipas dëshirës tuaj.

*MatchaSlim & GOslim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/2OqGi3o
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/3c9NRDN
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/2O26RME
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/38kJcO6

Articles You May Like

Kek me krem djathi
Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë
Penne me ton dhe ullinj
Pica 4 stinet
Supë kremoze me fasule të bardha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *