Sallata

Përbërësit 5 patate 3 vezë 1 filxhan selino (të copëtuar) 1/2 filxhan qepë (të copëtuara) 1/2 filxhan perime turshi 1/4 lugë çaji kripë hudhre 1/4 lugë çaji kripë (e përzier me selino) 1 lugë gjelle mustardë (e përgatitur) 1/4 filxhan majonezë piper i zi Përgatitja 1 Vendosim në zjarr një tenxhere të madhe me ujë
0 Comments
Përbërësit 4 panxhar (mesatarë, të pastruar, të qëruar dhe të prerë) 1/3 filxhan arra (të copëtuara) 3 lugë shurup panje 300 gr zarzavate të gjelbëra (të përziera) 1/2 filxhan lëng portokalli (i ftohtë, i koncentruar) 1/4 filxhan uthull balsamike 1/2 filxhan vaj ulliri (ekstra i virgjër) 50 gr djathë dhie Përgatitja 1 Vendosim panxharin në
0 Comments
Përbërësit 2 spec jeshil 2 spec i kuq domate qershi 1 kokërr limon 3 -4 copë qepë e njomë pak kripë Përgatitja 1 Më pëlqen ta quaj sallatë fshati nga qepët e njoma. Presim specat e kuq, më pas specat jeshile. I vendosim në pjatë veçmas për të krijuar ngjyrat e bukura. 2 Më pas
0 Comments
Përbërësit 4 gjethe sallatë jeshile 5 kokrra domate qershi 1/2 kokërr limon rukola pak kripë 1 lugë gjelle vaj ulliri Përgatitja 1 Pasi i lajmë dhe i pastrojmë mirë të gjithë përbërësit, fillojmë të përgatisim sallatën. 2 Unë e coptoj sallatën jeshile, nuk e pres. I mban më shumë vitaminat kështu. 3 Më pas shtojmë
0 Comments
Përbërësit:  -6 mandarina, -3 avokado, -120gr salmon i tymosur rukola ose lakërishte (mund të përdorni edhe sallatë jeshile), -piper të zi të sapobluar, -lëngun e 1 limoni.   Përgatitja: Qërojmë mandarinat dhe i presim horizontalisht në tre pjesë. Ndajmë përgjysmë avokadot, i heqim bërthamën e brendshme, i qërojmë dhe i presim në feta. Në pjatën ku do të servirim sallatën, shtrojmë fillimisht rukolën dhe vendosim në mënyrë jo të rregullt mandarinat
0 Comments
    Përbërësit 200 gr grurë (i qëruar) gjysmë gotë ujë (të ngrohtë) 2 lugë gjelle koncentrat domatesh 1 kokërr qepë 2 qepë e njomë 1 tufë majdanoz gjysëm kokërr lëng limoni piper i kuq piper i zi nenexhik (sipas dëshirës) Përgatitja 1 Hedhim grurin në një tas, shtojmë ujin e ngrohtë, e mbulojmë tasin me qese kuzhinë dhe e lëmë të pushojë. 2 Presim
0 Comments
Përbërësit 2 portokall (të mëdhenj) 4 karotë 2 lugë gjelle rrush i thatë 2 lugë gjelle vaj ulliri një e gjysmë lugë gjelle lëng limoni pak kripë pak piper i zi Përgatitja 1 Në fillim pastroni portokajtë dhe pritini në feta. Pastroni karotat dhe grijini në rende. 2 Hidhini në një tas sallate dhe përziejini me portokajtë. 3 Në një enë të vogël
0 Comments
Përbërësit 4 gjethe lakër (jeshile, të prera dhe të copëtuara) 26 gr sallatë jeshile (e egër, e prerë dhe e copëtuar) 1 kokë sallatë jeshile (e copëtuar) 1/4 kokë lakër e kuqe (e vogël, e copëtuar) 1 dardhë (e prerë në kuba) 1/2 qepë (e grirë imët) 1/2 spec (zile portokalli, i grirë) 1/2 avokado (e qëruar dhe e ndarë në copa) 1/2 karotë (e grirë) 5 domate qershi (të përgjysmuara) 7 gjysma arra (të grimcuara) 2
0 Comments
  Përbërësit 4 fletë sallatë jeshile 2 feta bukë (shtëpie) 100 gr djathë parmixhano 2 thelpinj hudhër 1 lugë salcë Worcestershire 1 vezë kripë piper uthull vere të bardhë 2 lugë lëng limoni 150 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Për të pregatitur sallatën Cezar, duhet që të zgjidhni fletët më të mira të marules, lajini dhe thajini pa i prishur fletët. 2 Më pas, bukën prijini
0 Comments
Përbërësit 2-3 copa gjoks pule (i gatuar dhe i prerë) 2 feta proshutë (e copëtuar) 1/2 filxhani majdanoz (i freskët i copëtuar) 22 gr misër (i zier) 22 gr bizele (të ziera) 1 mollë jeshile (e prerë) 1 qepë (e vogël e prerë imët) 1 spec jeshil (i grirë) 1 karotë (e prerë në kubikë) 1/4 filxhani ullinj jeshil 1/2 filxhani rrush i thatë 2 lugë majonezë (e përgatitur me hudhër dhe kripë) Përgatitja 1 I përziejmë
0 Comments
Përbërësit oriz (Riso scotti 5 Cereali Integrali nga “Teuta”) 4 kokrra luleshtrydhe 1/2 kokërr portokall 1/4 kokërr shegë vaj ulliri uthull balsamike 1 thelpi hudhër Përgatitja 1 Në një tigan të thellë me ujë të valuar shtoni Riso scotti 5 Cereali Integral. Pasi të ketë zierë i shtoni në një enë ku keni vendosur më parë rukola dhe sallatë jeshile.
0 Comments
Përbërësit 400 gr karkaleca 200 gr rrepa (të kuq) 2 qitro rozë 2 lugë gjelle majdanoz 4 – 5 lugë vaj ulliri Përgatitja 1 Qërojmë qitron dhe lëkurën e tij e presim në shirita. 2 Ziejmë në avull karkalecat për 3 minuta duke vendosur në të gjysmën e lëkurës së qitros. 3 I heqim nga zjarri duke i lënë mënjanë. 4
0 Comments
Përbërësit 800 gr patate piper i bardhë 1 lugë majdanoz (i grirë) 2 lugë qepë e njomë (të grira) 125 gr kos (i bardhë) 2 lugë majonezë kripë 1 lugë mustardë (delikate) Përgatitja 1 Për përgatitjen e kësaj sallate, në fillim duhet të zieni patatet. Mbushni një tenxhere me ujë, shtojini kripë dhe në të hidhni patatet të paqëruara dhe lërini deri sa të ziejnë.
0 Comments
Përbërësit 500 gr tortelini (me djathë) 100 gr spec djegës (i prerë) 2 qepë e njomë (të prera në feta) 60 gr ullinj të zinj 200 gr karçof (zemrat e tyre, të marinuar, të drenazhuar dhe të copëtuar) 170 gr djathë Mocarela (të prerë në kube) 1/3 filxhan vaj ulliri (ekstra të virgjër) 1 e gjysmë lugë gjelle uthull balsamike 1 e gjysmë lugë gjelle uthull e bardhë (të distiluar) 1
0 Comments