Pjata kryesore

Përbërësit 3 patëllxhan (të mëdhenj) 100 gr salcë domatesh 200 gr oriz 2 gota ujë kopër majdanoz 200 gr djathë i bardhë 1 domate (të prerë në feta të holla) vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Prisni përgjysmë patëllxhanët dhe u hiqni tulin. I vendosni në tavën nga Delimano, pasi i keni lyer më parë me vaj ulliri. I rregulloni me kripë dhe
0 Comments
Përbërësit 400 gr levrek shparguj 2 – 3 copë karkaleca spec i kuq salcë peshku (e bardhë (beurre blanc)) filetë Algash (për sushi maki) oriz (i zier) pak karotë (të zier) disa gjethe sallatë jeshile pak spec i kuq (i pjekur) vaj ulliri Përgatitja 1 Pastrojmë peshkun nga halat dhe luspat dhe më pas e
0 Comments
Përbërësit 1 kg aragosta 300 gr domate qershi 2 degë selino 20 gr majdanoz 100 ml verë e bardhë 15 gr kripë (sipas dëshirës) 1 gr piper (sipas dëshirës) Përgatitja 1 Merrni arragostën dhe ndajeni përgjysmë. Pastrojeni mirë dhe thajeni me një pecetë. 2 Në një tigan hidhni pak vaj ulliri dhe më pas selinonë e grirë. 3 Lëreni tiganin për 4 minuta në
0 Comments
Përbërësit 250 gr filetë viçi 4 copë karkaleca 1/2 copë karotë 1/2 copë spec 1 fetë bukë (e prerë në formë rethi) 5 gr kripë 1 gr piper 20 ml konjak 5 ml salcë soje 5 ml salcë Worcestershire 1 fetë domate Përgatitja 1 Tiganisni filetët me vaj, kripë dhe piper, shuajini me pak konjak.
0 Comments
  Përbërësit 1 deri në 2 kg peshk dental 200 gr karotë 200 gr kungull 200 gr patate 240 ml verë e bardhë 240 ml lëng portokalli 20 gr kripë 2 gr piper 30 gr erëza (të ndryshme) Përgatitja 1 Marinoni peshkun me lëng portokalli dhe erëza për 1-2 orë. Më pas vendoseni në tavë.
0 Comments
Përbërësit 500 gr merluc 20 gr sheqer 2 thelpij hudhër 2 gjethe sherebelë 1 lugë uthull vere të bardhë 1 gotë verë e bardhë 2 deri në 3 lugë miell vaj ulliri Përgatitja 1 Lyejeni merlucin me miell dhe skuqeni mirë nga të dyja anët, në një tigan me vaj ulliri (pothuaj nga katër minuta
0 Comments
Përbërësit 300 gr filetë peskatriçe 50 gr bukë (e grirë) 45 ml vaj ulliri 1 gr piper i zi 1 gr piper i kuq 50 gr gorgonzola 2 degë majdanoz (gjethe) 5 gr kripë Përgatitja 1 Pasi ta keni pastruar, lajeni dhe ndajeni në filetë peskatriçen. 2 Në një enë tjetër përgatitni salcën, që do
0 Comments
Përbërësit 4 spec jeshil (për mbushje) 200 gr filetë pule 1 kokërr qepë 150 gr qiqra (të ziera) 400 gr oriz 1 karotë 1 tufë majdanoz 1 spec i kuq vaj ulliri 1 lugë gjelle gjalpë kripë piper 800 ml ujë (i nxehtë) 100 gr salcë domatesh Përgatitja 1 Skuqni specat për mbushje për pak
0 Comments
Përbërësit 600 gr patëllxhan (mesatarë, të gjerë) 300 gr djathë Mocarela 200 gr domate qershi 80 gr djathë parmixhano (i grirë) borzilok vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Pastroni patëllxhanët dhe prejeni lëkurën pjesërisht në formë shiritash. Prejini në rrathë 4 cm dhe hiqni pjesën e brendshme duke formuar një gropë të vogël. 2 Hidheni
0 Comments
Përbërësit 1 levrek (rreth 1 kg) 6 karotë 1 qepë (e vogël) 30 gr stika pishe 1 finok 5 thelpinj hudhër vaj ulliri 3 kokrra limon 2 tufa kopër kripë 80 gr ullinj 60 ml verë e bardhë Përgatitja 1 Zgjidhni një peshk të freskët dhe pastrojeni mirë. 2 Vendoseni në një tavë të madhe
0 Comments
Përbërësit: 4 feta djathë të bardhë 1 domate Vaj ulliri Piper i zi Piper i kuq Rigon Kripë Përgatitja: Në një tavë prej qelqi jo shumë të madhe shtrojmë një letër alumini. Më pas vendosim fetat e djathit të bardhë. Domaten e presim në formë rrethore, në katër feta jo shumë të holla. Fetat e
0 Comments
Përbërësit 100 gr salmon kripë piper i zi vaj ulliri (ekstra i virgjër) 1 pako patate bizele karotë pluhur hudhre ( koncentrat domatesh krem djathi Përgatitja 1 Në fillim marinoni salmonin me pak kripë dhe piper të zi. Vendoseni për ta skuqur në një tigan ku keni shtuar më parë pak vaj ulliri. 2 Pasi
0 Comments
Përbërësit 3 kokrra domate 5 spec jeshil 2 thelpinj hudhër 5 lugë gjelle gjizë 3 kokrra vezë kripë piper i zi piper i kuq 2 lugë gjelle vaj ulliri Përgatitja 1 Skuqni specat në një tigan të thellë me vajin e ullirit. 2 Pasi të jënë zbutur pak shtojini 2 thelpi hudhër dhe pak kripë 3 Më pas shtoni domatet e prera në kubikë dhe
0 Comments
Përbërësit 700 gr domate (shumë të pjekura, të prera në copa) 2 lugë gjelle vaj ulliri (ekstra i virgjër) 2 filxhanë çaji fasule të kuqe (ose të bardha, të gatuara) 2 lugë gjelle majdanoz (i freskët, i copëtuar) 2 lugë gjelle borzilok (i freskët, i copëtuar) 2 lugë gjelle kaper (të drenazhuar dhe të copëtuar)
0 Comments