Pjata kryesore

Shumë receta të shijshme nga seksioni Pjata kryesore. Recetat e gatimit për pjatat kryesore nuk janë asnjëherë të tepërta. Herë pas here na kap nevoja të testojmë një recetë të re.

Përbërësit: 1 fç trahana 1 qepë 1 karrotë 1 copë djathë të bardhë 1 kokërr limon 1 dorë hithra 1 lç spec i kuq Kripë, piper i zi Përgatitja: Fillimisht kaurdisim qepën, më pas shtojmë karrotën të grirë në rende dhe vazhdojmë kaurdisjen. Ndërkohë trahananë e kemi zbutur në ujë, e shtojmë trahananë e tretur
0 Comments
Përbërësit: 1 pulë 500 gr kërpudha 100 ml verë e bardhë 7-8 domate qershi ½ lk piper i kuq ½ fç salcë keçap 1 lgj gjalpë 1 lgj vaj ulliri Koncentrat Rozmarinë Kripë, piper Përgatitja: Kaurdisim pulën të ndarë në racione me pak gjalpë dhe vaj ulliri. Më pas vendosim kërpudhat dhe vazhdojmë kaurdisjen. E
0 Comments
Përbërësit: 1 pako makarona 1 kg mish i grirë 2 thelpinj hudhër 1 qepë 1 gotë verë e kuqe 2 lgj salcë domate 300 gr domate të grira 1 lç sheqer 1 shkop kanelle 1 lgj galetë 100 ml pana 200 gr djathë kaçkavall 1 tufë majdanoz Arrë moskat Kripë, piper i zi Beshameli: 100
0 Comments
Perberesit: 1, 2 l bordo perimesh 2 patate Një tufë majdanoz 1 karotë 1 degë selino 6 gjethe lakre 200 gr thjerrëza të kuqe ½ qepe 1 bustinë shafran Indie Pergatitja: 1.Lini në ujë thjerrëzat për dy orë. Lani patatet, qërojini dhe pritini në kubikë. Grini qepën, karotën dhe selinon. Skuqini në një tenxhere me
0 Comments
Perberesit: 2 lugë gjelle mustardë 2 lugë çaji trumzë 2 lugë gjelle vaj ulliri extra i virgjër ½ lugë çaji kripë ½ lugë çaji piper 2 patate të ëmbla me madhësi mesatare, të qëruara dhe të prera në kubikë nga 2 cm 4 kofsha pule të plota, pa lëkurë 1 qepë e kuqe e madhe,
0 Comments
Perberesit: 1 pulë 2 limona 3 lugë gjelle vaj ulliri 2 filxhan oriz 2 lugë gjelle uthull molle 6 thelpi hudhra 1 lugë çaji rigon të tharë Kripë, piper të zi Pergatitja: 1.Parangrohni furrën në 220 gradë C. 2.Ndërkohë vendosni në zjarr një tenxhere të madhe me ujë. 3.Në një tavë ku keni shtruar më
0 Comments
Perberesit 500 gr mish qingji 1 lugë gjelle gjalpë 2 qepë 2 domate 2 kërpudha 1 spec jeshil Kripë Piper i zi i sapobluar Pergatitja Në një tenxhere, shkrini gjalpin dhe hidhni mishin e qingjit të prerë në kubikë. Shtojini qepën e prerë në feta të holla  dhe gatuajini në zjarr të ulët derisa mishi
0 Comments
Perberesit: 4 speca jeshilë 200 gr fileto pule 1 kokërr qepë 150 gr qiqra (të ziera) 400 gr oriz 1 karrotë 100 gr salcë domatesh 1 tufë majdanoz 1 spec i kuq 1 lugë gjelle gjalpë 800 ml ujë (i nxehtë) Kripë, Piper Vaj ulliri Pergatitja: 1.Skuqni specat për mbushje për pak minuta dhe hiqini
0 Comments
Perberesit: 500gr fasule pllaqi 1 qepë e grirë 1 karotë e grirë hollë 3 lugë salcë domate 1 thelpi hudhër e grirë 1 tufë majdanoz 3 lugë gjelle vaj ulliri Kripë dhe piper i zi 1 lugë çaji paprika 2 gjethe dafine Pergatitja: Shpëlajini mirë fasulet dhe lerini përgjatë natës në ujë që të zbuten.
0 Comments
Perberesit: 4-5 patëllxhanë 400 gr fileto pule 1 qepë 80 gr djath kaçkavall i butë pak vaj ulliri kripë dhe piper të zi Beshamel 2 lugë gjelle gjalpë 2 lugë gjelle miell 2 gota qumësht kripë dhe piper të zi Arrë moskat Pergatitja: Pastrojmë patëllxhanët. I presim në 2 gjysma për së gjati, vijëzojmë tulin
0 Comments
Perberesit: 4 biftekë 3 lugë çaji djathë blu (gorgonzola) 4 lugë çaji vaj ulliri 2 kuti me domate qershi 2 lugë çaji uthull të bardhë  1/4 qepë të vogël të kuqe 6 thelpinj hudhër Kripë, piper Rozmarinë Sallatë rukola për servirje Pergatitja: 1.Ngrohni furrën në 220 gradë. 2.Nxehni 1 lugë vaji në tigan dhe shtoni
0 Comments
Perberesit 2 karrota 1 spec i kuq 1/4 filxhan uthull orizi 1/4 filxhan sheqer kaf Kripë 1/4 filxhan nenexhik 1/2 filxhan supë pule 1 lugë çaji salcë peshku 1 kg fileto derri 1 lugë çaji vaj Oriz i gatuar, për servirje Pergatitja 1.Në një tas hidhni së bashku uthull orizi, 1 lugë çaji sheqer kaf
0 Comments
Ky është një ushqim që na bashkon e që e dimë se gjithkund mund ta gjejmë. Ndoshta me përbërje dhe shije të ndryshme por gjithkund ai paraqitet si kombinim i mahnitshëm i perimeve të shijshme dhe mishit edhe atë në shtresa. Madje edhe mishi nuk është i nevojshëm gjithmonë. Popujt tanë ishin aq të aftë dhe krijues
0 Comments
Gulash nje nga shume recetat e huaja te gatimit qe do te gjeni ne portalin tone. Ne kete recete do tju tregojme si te gatuani nje menu te njohur ne mbare boten Goulash hungarez. Me poshte keni perberesit dhe menyren e pergatitjes se gjelles Gulash Përbërësit: • 1 litër lëng mishi • 500gr patate • 1
0 Comments