Gliko (recel)

Përbërësit 125 gr miell 250 ml qumësht 2 vezë 1/3 lugë kafe sheqer 1/3 lugë kafe kripë Përgatitja 1 Në një enë përzihen mirë të gjithë përbërësit. Duhet pasur kujdes që të mos formojnë kokrriza ose topa të vogla ku mblidhet mielli. 2 Gjatë përzierjes është mirë që të përdoret luga e drurit, që nëse
0 Comments
Përbërësit 1 kg luleshtrydhe 700 gr sheqer 1 lëkurë limoni Përgatitja 1 Vërini luleshtrydhet në një kullesë dhe lajini mirë me ujë të rrjedhshëm hiquani gjethet. 2 Thajini me një peshqir kuzhine. 3 Futini në një enë qelqi dhe shtojini (sipas dëshirës) lëkurët e limonit, sheqerin dhe lëngun e limonit. 4 Përziejini mirë dhe lërini
0 Comments
Përbërësit 6 karotë 400 gr sheqer kaf 800 ml ujë 1/2 limon (i prerë në feta) lëkurë portokalli 1 shkop kanellë 2 lugë lëng limoni 1 lugë gjelle niseshte Përgatitja 1 I pastrojmë karotat mirë dhe i grijmë në rende. 2 Ndërkohë vendosim ujin së bashku me sheqerin kaf dhe i lëmë të vlojnë përreth
0 Comments