Embelsira

Embelsira të shpejta, të thjeshta dhe shumë të shijshme për çdo rast e festë të ndryshme. Receta gatimi embelsira shtepie te thjeshta e shpejta. Torta per ditëlindje dhe embelsira per festa. Trilece nga kuzhina shqiptare. Receta gatimi shqiptare. Shikoni me poshte disa nga recetat tona per Embelsira

Perberesit: 400 gram luleshtrydhe 1 lugë gjelle limoni 4 lugë gjelle sheqer 750 ml qumësht 2 pako puding 100 ml pana ëmbëlsire biskotë sheqer pluhur Pergatitja: Shpëlajmë luleshtrydhet, i thajmë dhe i presim në kubikë të vegjël 1 cm. I vendosim në një tigan dhe shtojmë në të lëng limoni, sheqer dhe i lëmë të
0 Comments
Perberesit: 400 gr biskota Savojard 4 vezë 120 gram mascarpone 250 ml qumësht kokosi 120 gram kokos pluhur pak rum Pergatitja: Në një enë përziejmë të verdhat e vezëve me sheqerin derisa sheqeri të shkrijë dhe volumi i vezëve të rritet. Më pas shtojmë gradualisht maskarponen në tasin me vezë dhe arrën e kokosit pluhur.
0 Comments
Përbërësit 2 petë sfoliat (i gjeni në markete) 50 gr sheqer 45 gr arra të grira një majë luge kripë 113 gr gjalp pa kripë 1 vezë 65 gr arra të plota 2 lugë gjelle mjaltë Për t’ja hedhur sipër 1 vezë 3 lugë gjelle qumësht Përgatitja Masat për këtë recetë janë llogartur për mbushjen
0 Comments
Perberesit: 200 gr luleshtrydhe 15 gr xhelatinë 150 gr sheqer pluhur 1/2 limon Pergatitja: 1.Në blender grimconi luleshtrydhet. (Mund të përdorni të freskëta dhe të ngrira). 2.Përbërjen hidheni në një enë tjetër dhe shtoni në të xhelatinën. 3.Përziejeni dhe lërini për 15-20 minuta që të ngurtësohen. 4.Pastaj shtoni 120 gr sheqer pluhur dhe lëngun e
0 Comments
Perberesit: 350 gr çokollatë e zezë 3 lugë qumësht 150 gr biskota me gjalpë 120 gr gjalpë i ftohtë nga frigoriferi 120 gr sheqer pluhur 1 bustinë vanilje Mjedra, boronica ose fruta të freskëta sipas dëshirës Pergatitja: 1.Tretim çokollatën bashkë me qumështin në një tenxhere të vogël në nxehtësi mesatare duke e përzier vazhdimisht me
0 Comments
Perberesit : 3 vezë të mëdha 1 filxhan çaji kos 1 filxhan çaji sheqer kaf 70 gr gjalpë 1 filxhan vaj luledielli 2 filxhanë çaji miell 1/2 filxhan çaji arrë kokosi me grimca 1 lugë çaji sodë buke dhe 1 bustinë vanilje Pergatitja: 1.Në një tigan tretni gjalpin dhe pasi ka shkrirë hidheni në një
0 Comments
Perberesit: 1 filxhan krem 2 kuti krem djathi 1/4 filxhan krem kosi 1 filxhanë sheqer pluhur 1 lugë çaji ekstrakt i pastër vanilje Kripë 4 copa biskota Oreo 10 Oreo të grimcuara 1/4 filxhan me Oreo të shkrira 1/4 filxhan me çokollatë të bardhë, të shkrirë Pergatitja: Shtroni një tavë me letër pergamene. Në një
0 Comments
Perberesit: 300 gr miell 100 gr gjalpë 60 ml qumësht 2 vezë 1 lugë kafeje kanellë Tuli dhe lëkura e gjysmë portokalli 1 lugë kafeje maja për ëmbëlsira 1 lugë kafeje sodë buke Pergatitja: Lani dhe thani portokajt, grini lëkurën e limonit dhe shtrydhni lëngun. Hidhni vezët në një tas dhe më pas shtoni mjaltin,
0 Comments
Perberesit : 150 gr çokollatë e zezë (e grirë imët) 1 lugë gjelle gjalpë 1/4 copë lëkurë portokalli (e grirë imët) 3 vezë 2 lugë gjelle miell 1/2 lugë gjelle kakao pluhur Kripë Shegë Kivi dhe Reçel Pergatitja: 1.Në një tigan me nxehtësi mesatare hedhim çokollatën e grirë imët dhe gjalpin. 2.I trazojmë mirë derisa
0 Comments
Perberesit : 1 gotë gjalpë 1 gotë sheqer i bardhë 1 gotë sheqer kaf 2 vezë 1 lugë çaji ekstrakt vanilje 2 gota miell 1 lugë çaji sodë buke 1 lugë çaji kripë 1 lugë e gjysmë çaji kanellë 3 gota tërshërë Pergatitja : 1.Në një tas mesatar, përzieni bashkë gjalpin, sheqerin e bardhë dhe
0 Comments
Perberesit: 200 ml qumësht 200 gr sheqer pluhur 50 gr gjalpë Pergatitja: 1.Qumështin, sheqerin dhe gjalpin hidhini në një tenxhere. Ndizeni sobën në nxehtësi mesatare dhe duke trazuar, lëreni përzierjen të ziejë. 2.Trazojeni vazhdimisht për 12 minuta derisa të shihni se përbërja ka filluar të trashet dhe të mos ketë formuar toptha. 3.Kavanozët në të
0 Comments
Perberesit : Oriz Qumësht Reçel luleshtrydhe ose vetëm luleshtrydhe Arrë kokosi Sheqer Pergatitja : 1.Vendoseni orizin me qumësht të ziejë dhe shtoni 2-3 lugë pluhur kokosi gjatë zierjes.2.Pasi të jetë zier shtoni sheqerin sipas preferencës tuaj dhe sipër hidhni luleshtrydhet apo reçelin.3.Ju bëftë mirë!
0 Comments
Perberesit : 1/3 filxhan gjalpë ose margarinë 1/2 filxhan sheqer 1 qese të përziera të ngrira (manaferrat, luleshtrydhe, boronica) 1/3 gota miell 1 filxhan sheqer 2/3 filxhan qumësht 1 lugë çaji pluhur pjekje 1 lugë çaji vanilje 1/2 lugë çaji kripë 1 vezë Pergatitja : 1.Ngroheni furrën në 160 gradë. 2.Në një tavë katrore hidhni
0 Comments
Perberesit : 185 gr gjalpë i zbutur 245 gr sheqer 1 lugë ekstrakt vanilje 3 vezë të mëdha 150 gr krem ëmbëlsirash 225 gr miell 3 banane të shtypura 225 gr sheqer 62 gr ujë 100 gr gjalpë i coptuar Pergatitja : Fillimisht ndizni furrën që të ngrohet në 180 gradë celsius. Merrni një tepsi
0 Comments