Embelsira

Embelsira të shpejta, të thjeshta dhe shumë të shijshme për çdo rast e festë të ndryshme. Receta gatimi embelsira shtepie te thjeshta e shpejta. Torta per ditëlindje dhe embelsira per festa. Trilece nga kuzhina shqiptare. Receta gatimi shqiptare. Shikoni me poshte disa nga recetat tona per Embelsira

Perberesit: 1 filxhan gjalpë i zbutur 1 lugë çaji ujë trëndafili 1 filxhan sheqer pluhur 2 ½ gota miell për të gjitha përdorimet Reçel si ta deshironi për sipër Pergatitja: Ngrohni furrën në 180 gradw dhe shtroni 2 tava pjekjeje me letër furre. Në një tas të madh të një mikseri ose duke përdorur një
0 Comments
Perberesit: 200 g biskota digjestive 75 g gjalpë, i shkrirë 600 gr krem djathi 250 gr sheqer kaf i imët 150 g kos natyral 3 vezë të mesme Lëkura e grirë imët 2 limonave, lëng vetem nga 1 limon 50 gr miell i thjeshtë  200 gr mjedër sheqer pluhur, për të dekoruar Pergatitja: Parangrohni furrën
0 Comments
Përbërësit: 1 pako petë për bakllava 175 gr gjalpë 250 gr arra 100 gr biskota të thërrmuara 1 kuti qumësht të kondensuar 100 gr fistik 3 lgj sherbet 1 lç kanellë 1 lç karafil Përgatitja: Në një filxhan të vogël përgatisim pak sherbet ku shtojmë karafilin dhe kanellën pluhur. Grijmë arrat bashkë me fistikët dhe
0 Comments
Përbërësit: 4 të bardha vezësh, 1/2 fç sheqer të bardhë 1/2 fç sheqer pluhur vanilje Përgatitja: Vendosim të bardhat e vezëve (të temperaturës së ambjentit) në një enë të madhe qelqi dhe i rrahim me mikser derisa të bëhet shkumë e bardhë por jo e rrahur fort. Shtojmë më pas sheqerin e bardhë dhe vazhdojmë
0 Comments
Përbërësit: 400 gr biskota 3 banane Pluhur kokosi Përgatitja: Shtypim bananet me pirun, ndërsa biskotat i kalojmë në blender duke i kthyer në pluhur. I bashkojmë përbërësit bashkë derisa të krijojmë një brumë. Realizojmë toptha të vegjël dhe i lyejmë me arrë kokosi mirë nga të gjitha anët.
0 Comments
Përbërësit: 1.2 ml qumësht 9 lgj sheqer 4 puding vanilje 100 gr çokollatë e bardhë 250 gr margarinë 4 lgj salcë kosi 400 gr luleshtrydhe 400 gr biskota Xhelatinë Përgatitja: Në një enë vendosim 1 litër qumësht dhe sheqerin dhe e lemë të marrë valë. Në një enë tjetër tresim pudingun në 200 ml qumësht
0 Comments
Perberesit: 1 kg miell 500 gr sheqer 750 ml vaj ulliri Pak kripë 7-8 lugë gjalpë të shkrirë Pergatitja: 1. Bëjmë sherbetin  me një gotë sheqer dhe gjysëm gotë ujë. 2.E ziejmë 3-4 minuta pas valës që merr dhe e lemë të ftohet. Tek sherbeti hedhim dhe pak kripë. 3.Sitim miellin, shtojmë pjesën tjetër të
0 Comments
Përbërësit për bazën: 100 gr gjalpë 200 gr biskota e drithëra të thërrmuara Përbërësit për kremin: 250 gr djathë kremoz pa kripë 250 gr jogurt me shije kafeje 10 gr xhelatinë pjeshke 50 ml ujë 1 filxhan kafe e fortë 120 gr sheqer 200 gr pana për t’u rrahur Për dekorimin Disa kokrra kafeje Përgatitja:
0 Comments
Perberesit: 1 ½ filxhan miell bajame ¾ filxhan miell semolina 1 lugë çaji pluhur pjekjeje ¼ lugë çaji kripë ½ filxhan gjalpë pa kripë i zbutur 1 filxhan plus 1 lugë gjelle sheqer 3 vezë të mëdha 2 lugë qumësht 2 lugë çaji ekstrakt bajame 2 lugë bajame të grira Sheqer pluhur për pluhurosje Pergatitja:
0 Comments
Përbërësit (Përbërësit e kësaj recete janë për 4-5 persona) 2 filxhanë çaji miell 2 gota uji sheqer 3 kokrra vezë 1 filxhan kafeje gjalpë ½ filxhan çaji arra të qëruara pak kakao dhe kripë Përgatitja Merret gjysma e sasisë së miellit, ujë, pak kripë dhe zihet brumi. Ndahet në pjesë të barabarta të punuara në
0 Comments
Perberesit: 1 gotë hurma arabie të buta (rreth 14 hurma, të copëtuara) ¼ filxhan (57 ml) ujë Një majë kripë 2 gota (284g) miell shumëpërdorimësh 1 lugë sheqer pluhur (plus më shumë për pluhurosje) 1 lugë çaji pluhur pjekjeje ¾ gotë (170g) gjalpë (i zbutur dhe i prerë në kubikë) 2 lugë qumësht 2 lugë
0 Comments
Perberesit : 2½ gota hurma arabie 1 1/2 filxhan arra 6 lugë kakao 1 1/2 lugë ekstrakt të pastër vanilje 2 lugë ujë 1/4 + 1/8 lugë kripë 1/4 filxhan kakao ¼ filxhan shurup panje të pastër ose mjaltë Pergatitja: Kombinoni hurmat, arrat, 6 lugë kakao, 1 1/2 lugë vanilje, ujin dhe kripën në një
0 Comments
Perberesit: 300 gr biskota savoiardi 400 gr maskarpone 200 gr pana e rrahur 2 vezë 4 limona 200 ml ujë 1 lugë limoncello (liker limoni) 150 gram sheqer Pergatitja: Shtrydhni limonat, shtoni ujin, 2 lugë sheqer, limoncellon dhe me këtë përzierje lagni biskotat savoiardi. Vendosini njëra pas tjetrës dhe krijoni bazën për tiramisunë në një
0 Comments
Perberesit: 400 gram luleshtrydhe 1 lugë gjelle limoni 4 lugë gjelle sheqer 750 ml qumësht 2 pako puding 100 ml pana ëmbëlsire biskotë sheqer pluhur Pergatitja: Shpëlajmë luleshtrydhet, i thajmë dhe i presim në kubikë të vegjël 1 cm. I vendosim në një tigan dhe shtojmë në të lëng limoni, sheqer dhe i lëmë të
0 Comments