Embelsira

Embelsira të shpejta, të thjeshta dhe shumë të shijshme për çdo rast e festë të ndryshme. Receta gatimi embelsira shtepie te thjeshta e shpejta. Torta per ditëlindje dhe embelsira per festa. Trilece nga kuzhina shqiptare. Receta gatimi shqiptare. Shikoni me poshte disa nga recetat tona per Embelsira

  Përbërësit 1 kg miell 7 kokërr vezë 200 ml vaj 250 ml qumësht 5 gr kripë 1 kg arra 250 gr gjalpë (i shkrirë) 1/2 kokërr limon Përgatitja 1 Nga 7 vezë, do të përdorni të verdhat e katër vezëve dhe 3 të tjerat bashkë me të bardhën. Hidhini të tëra lëndët sipër miellit dhe zini brumin. Më pas punojeni mirë me dorë
0 Comments
Përbërësit 1 kg miell 3 kokrra vezë 5 gr kripë 1/2 kg arra 1 kg gjalpë 700 ml ujë 1 kg sheqer 1/2 kokërr limon Përgatitja 1 Fillimisht zini brumin, ashtu si në rastin e bakllavasë tradicionale. 2 Brumi ndajeni në 16 topa të vegjël dhe hapni këto petë me kujdes dhe mirë. Pasi petët hapen, thajini me kujdes që të mos çahen.
0 Comments
Përbërësit 700 gr luleshtrydhe 1 kokërr lëng limoni 15 gr xhelatinë 300 ml pana (e freskët) 240 gr marengë ((all’italiana)) 80 gr vezë (e bardhë) 160 gr sheqer 60 ml ujë disa pika lëng limoni pak kripë Përgatitja 1 Lani mirë luleshtrydhet frulojini në mikser bashkë me lëngun e limonit. 2 Kalojini në sitë do të keni përftuar kështu rreth 400 g pure luleshtrydhesh. 3 Në një enë
0 Comments
Përbërësit 1 kokërr vezë 2 gota qumësht 1 filxhan çaji sheqer pak kripë 1/2 filxhan çaji kakao 1 lugë gjelle niseshte 1 bustinë pluhur vanilje Përgatitja 1 Në fillim rrihni vezët në një tas. 2 Në një tigan shtoni 1 gotë qumësht, gjysmën e sheqerit dhe lëreni të ziejë. 3 Në një tas tjetër përzieni sheqerin e mbetur, niseshten dhe kakaon. Këtë masë
0 Comments
  Përbërësit 6 vezë (të verdhat) 3/4 filxhan sheqer (i bardhë) 2/3 filxhan qumësht 1 e 1/4 gota ajkë (qumështi, me përqindje 36 – 40 përqind yndyrë e rrahur me sheqer) 1/2 lugë çaji ekstrakt vaniljeje 450 gr maskarpone 1/4 filxhan kafe (e zier fort në temperaturën e dhomës) 2 lugë gjelle rum 2 pako biskota (Lady Finger, me densitet të ulët, të thata, të ëmbla me bazë vezën
0 Comments
Përbërësit 300 gr karotë 300 gr miell i tipit 00 50 gr miell bajamesh 1 bustinë pluhur pjekës 180 gr sheqer 90 gr vaj luledielli 3 vezë (mesatare) pak vanilje pak kripë sheqer pluhur (sipas dëshirës) Përgatitja 1 Për përgatitjen e kësaj torte, si fillim pastrojini dhe qërojini mirë karrotat. Më pas grijini hollë ato në një rende. Hidhini karrotat e prera hollë në një sitë
0 Comments
Përbërësit 150 gr miell 200 gr margarinë 4 lugë gjelle vaj 1 vezë 1 lugë gjelle uthull 1 lugë gjelle sheqer pluhur 2 filxhan çaji lajthi (të grira) 1 bustinë pluhur pjekës Përgatitja 1 Në një tas përzieni të gjithë përbërësit përveç miellit dhe lajthive të grira. Përzieni të gjithë përbërësit mirë dhe shkoni me ngadalë miellin e situr. 2 Shtoni lajthitë e grira
0 Comments
Përbërësit 3 vezë 5 lugë gjelle miell 200 gr gjalpë 200 gr sheqer 500 ml qumësht Përgatitja 1 Në një tas hedhim vezët, sheqerin dhe i rrahim mirë derisa sheqeri të jetë tretur tërësisht. 2 Më pas shtojmë qumështin, gjalpin dhe miellin dhe i përziejmë mirë për 5 minuta. 3 E hedhim të gjithë masën në tavën e lyer me
0 Comments