Brumera

Brumi është një pastë e trashë, e lakueshme dhe elastike e cila mund të përgatitet nga të gjitha llojet e miellit të drithërave, bimëve bishtajore ose gështenjave. Brumi zakonisht bëhet duke përzier miellin me një sasi të vogël uji dhe ose lëngu tjetër, dhe që nganjëherë mund të përfshijë maja ose agjentë të tjerë të majasë, si dhe përbërës të tjerë si yndyrna të ndryshme ose aromatizues.
Procesi i pëgatitjes dhe formësimit të brumit përfshin një shumëllojshmëri të gjerë të produkteve ushqimore, veçanërisht bukë dhe ushqime tjera me bazë mielli por duke përfshirë edhe byrekë, biskota, torta, petë, makarona, ëmbëlsira, pica, dhe ushqime tjera të ngjashme. Brumërat mund të përgatiten nga një shumëllojshmëri e gjerë e miellit, zakonisht nga mielli i grurit por edhe nga mielli i bërë nga misri, orizi, thekra, bishtajoret, bajamet, si dhe drithërat dhe kulturat e tjera të përdorura në të gjithë botën. Ne vijim keni disa receta me permbajtje Brumi

Flija e përgatitur me saç është specialitet i kuzhinës tradicionale shqiptare. Flija është ushqim shumë i preferuar shqiptar. Ajo mund të piqet edhe në shporet me rrymë apo me dru por më tepër preferohet me saç. Për brumin nevojitet: – 1 kg miell – 3-4 gota ujë – kripë Për masën duhet: – 200 gr gjalpë –
0 Comments
Perberesit : Një salcice Një simite Turshi 1 spec të vogël djegës Mustardë ose Ketchup Dy feta domate Pak qepë të grirë të ëmbël Kripë dhe piper Pergatitja : 1.Fillimisht piqni salcicen në një tost dhe e fusni midis simites. 2.Vendosni fetat e domates, shtoni kripë dhe piper. 3.Vendosni turshitë, specin djegës dhe i shtoni
0 Comments
Përbërësit: 1 gotë miell 3-4 kokrra mollë 1/2 lugë kafeje me sheqer 1/2 lugë kafeje me sodë buke 1/2 lugë kafeje me kripë 1 gotë qumësht 1 kokërr vezë Sheqer  për spërkatjen e petullave Kanellë Përgatitja: Në një tas të hidhni miellin, kripën, sodën e bukës dhe sheqerin. Trazojini që të përftoni një masë të
0 Comments
Përbërësit : Për mbushjen 1 liter qumësht 100 g gjalpë 130 g miell 200 g djathë kaçkavall 200 g djathë i bardhë 2 të verdha vezësh Piper Arrë myshku (Arrë moskat) Për byrekun: 1 pako me petë të gatshme 50 g gjalpë i shkrirë Gjysmë gote me ujë të gazuar Përgatitja: Si fillim vendosni një
0 Comments
Përbërësit: (Për 4 bukë/simite mesatare) • 1 kg miell• 250g (2 filxhanë) miell gruri• 250g (2 filxhanë) miell gruri të pasitur• 20 g maja e freskët or 1 qese me maja të thatë• 1 lugë gjelle me vaj ulliri• 1 lugë gjelle me mjaltë• 1 lugë gjelle me kripë• 1 litër (4 filxhanë) ujë• 1
0 Comments
Përbërësit 600 gr brumë byreku  …PËR MBUSHJEN: 800 gr gjizë me kripë 4 vezë 2 lugë gjelle gjalp 1 lugë çaji nenexhik 1  Pregatisim brumin e byrekut sipas recetës më lartë dhe e lëmë të pushojë për 30 minuta. 2  PREGATISIM MBUSHJEN:Rrahim vezët me pak kripë (nëse gjiza është e kripur, mos shtoni kripë më tepër). Shtojmë gjizën dhe i
0 Comments
Përbërësit: 550 gramë brumë pice (të bërë vetë ose të gatshëm) 4 feta proshute 1 qepë e prerë hollë, 120 gramë djathë gjize të butë. Gjysmë filxhan çaji me krem qumështi me yndyrë Piper të zi pluhur, Kripë. Përgatitja: Ndizeni furrën dhe vendoseni skarën e pjekjes në pjesën më fundore të saj. Skuqeni proshutën në
0 Comments
Përbërësit 1 kg miell 200 ml ujë të vakët 300 ml qumësht të vakët 2 lugë maja birre 4 lugë vaj ulliri 2 lugë të vogla kripë Përgatitja  Në një tas të vogël hedhim majanë dhe e tretim me pak qumësht të vakët dhe e lëmë aty për 15 minuta, në mënyrë që të fermetohet.
0 Comments
Përbërësit 1 pako me petë sfoliatë 1 qepë 2 thelpinjë hudhër 220 gr mish i grirë 60 gr rrush i thatë 1 patate e madhe piper i kuq piper i zi kripë vaj Përgatitja Për të nisur e përgatitjen e kësaj recete, mund të nisni me recetën e brumit nëse doni të përdorni brumë të
0 Comments
Perberesit:4 qepe te thata2 piperka jeshile6 domate te mesemevaj,kripe,pak rigon Pergatitja: Veme qepet te skuqen me pare, shtojm piperkat, te grira ne pjes te vogla, dhe si te jen sukuqur shtojm dhe domatet, gjithashtu te grira! I leme te zjejne per pak hedhim vetem nje gote te vogel me uje, kripen, rigonin dhe i leme
0 Comments
Raseniku eshte lloj i pites, gatim i njohur dhe i perhapur  ne shum vende te Kosoves.Perberesit: Brumi:1kg. Miell 0.5L Uje 1 luge gjelle krip 200 gr gjalpe 1 koke lakre te bardhe mesatare 200 gr maze 1 gote qumshte 1 luge gjelle krip Pergatitja:Ujit me krip ua shtojme miellin (se pari afer 600gr. pastaj duke
0 Comments
Përbërësit: 10 petë të gatshme 3 vezë 250-300 g djathë 1 kos 1/2 pluhur pjekje 200 g proshute Përgatitja: Grimconi djathin , shtoni vezët, pluhurin për pjekje dhe kosin të gjithë përzini së bashku. Merrni petët e gatshme me radhë dhe shtrijeni duke i mbushur me proshute dhe pastaj rrokollisne petën derisa të bëhet role
0 Comments
Përbërësit 300 gr miell 150 ml qumësht 130 gr sheqer 3 vezë 80 gr arra 1 pako pluhur për ëmbëlsira Mjaltë vaj për skuqje Përgatitja Për të nisur këtë recetë filloni duke hedhur vezët bashkë me 100 gr sheqer në një tas të thellë dhe përziejeni me një rrahës elektrik. Bëjeni këtë derisa sheqeri të
0 Comments
Përbërësit 400 gr miell 300 ml ujë 20 gr maja të thatë 2 kokrra vezë 200g djathë i bardhë i thërrmuar Një lugë uthull molle Kripë Përgatitja Si fillim, në një tas të vogël të tretni majanë me pak ujë të vakët. Në një tas të madh shtoni miellin, hapni një gropëz në mes, shtoni
0 Comments