Brumera

Brumi është një pastë e trashë, e lakueshme dhe elastike e cila mund të përgatitet nga të gjitha llojet e miellit të drithërave, bimëve bishtajore ose gështenjave. Brumi zakonisht bëhet duke përzier miellin me një sasi të vogël uji dhe ose lëngu tjetër, dhe që nganjëherë mund të përfshijë maja ose agjentë të tjerë të majasë, si dhe përbërës të tjerë si yndyrna të ndryshme ose aromatizues.
Procesi i pëgatitjes dhe formësimit të brumit përfshin një shumëllojshmëri të gjerë të produkteve ushqimore, veçanërisht bukë dhe ushqime tjera me bazë mielli por duke përfshirë edhe byrekë, biskota, torta, petë, makarona, ëmbëlsira, pica, dhe ushqime tjera të ngjashme. Brumërat mund të përgatiten nga një shumëllojshmëri e gjerë e miellit, zakonisht nga mielli i grurit por edhe nga mielli i bërë nga misri, orizi, thekra, bishtajoret, bajamet, si dhe drithërat dhe kulturat e tjera të përdorura në të gjithë botën. Ne vijim keni disa receta me permbajtje Brumi

Përbërësit : 5 patëllxhanë të mëdhenj 2 speca të kuq ose jeshile të prerë në kubikë të vegjël 2 qepë mesatare të grira 1 domate e madhe e grirë në rende Majdanoz i grirë hollë 4-5 lugë vaj ulliri Lëngu i një kokrre limoni 2 kokrra vezë 200 gr djathë të bardhë të thërrmuar ose
0 Comments
Përbërësit 160g miell 100g djathë kaçkavall i grirë 20g borzilok 110g gjalpë i ftohtë 1 vezë Përgatitja Për të përgatitur këtë recetë duhet të filloni me përgatitjen e borzilokut. Në një enë qelqi hidhni gjethet e borzilokut dhe vezët dhe mundohuni t’i bluani me grirësin elektrik. Pas 2-3 minutash do të krijohet një pastë e
0 Comments
Serviret për (persona):5 Persona Përbërësit 3 presh 150 gram miell 75 gram djathë të bardhë (shpëlajeni mirë që të mos ketë shumë kripë) ½ gotë ujë të vakët 1 dorë fara luledielli, kungulli dhe lini Pak vaj ulliri Kripë, piper. Udhëzimet Lani mirë preshët, I prisni imët dhe i skuqni në një tigan me pak
0 Comments
Serviret për (persona):4 Persona Përbërësit 200 gr brume. 500.gr domate të prera. 120 gr salmon me vaj. 1 tufë majdanoz. kripë. Udhëzimet Lajini domatet dhe pritni në feta për së gjati, duke hequr pjesët e panevojshme. Kriposini lehtë dhe vendosini në një kullesë për të humbur ujin. Hapeni brumin në një tavë furre të mbuluar
0 Comments
Përbërësit 250 gr.gjalp gjysem gote me vaj luledielli ose vaj misri. ¾ gote caji me sheqer. 1 gote caji me uthull ( molle ose rrushi ). 1 veze ( e verdha brenda ne brume, e bardha per ti lyer siper ). 1 pako maja buke(10 gr). 1 luge kafe kripe. 2 luge kafe salep(eshte erez
0 Comments
Serviret për (persona):6 Persona Përbërësit 8 petë byreku të gatshme. 600 gr mish qengji. 1 qepë të prerë hollë. 3 lugë vaj ulliri. ½ lugë rigon. 2 karota të prera hollë. 1 domate të prerë hollë (pa lëng dhe farëza). 1 lugë majdanoz të prerë hollë. 200 gr. djathë të bardhë. 1 filxhan çaji djathë
0 Comments
Përbërësit : 400 gr miell 250 ml ujë 3 lugë gjelle vaj ulliri 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji sodë Për mbushjen : 350 gr spinaq i skuqur në tigan me vaj dhe piper 150 gr djathë kaçkavall Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete fillimisht të skuqni spinaqin në një
0 Comments
Përbërësit : 500 gr miell 7 gr maja birre 30 gr sheqer 250 gr tul kungulli 1 vezë 10 gr kripë 40 ml vaj ulliri 200 ml qumësht i vakët Kripë e trashë Rozmarinë Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e këtij kulaçi zgjidhni një enë të madhe. Në të shtoni miellin, majanë e
0 Comments
Përbërësit : 3 filxhanë me miell gruri 2 lugë çaji me maja buke Kripë Pak sheqer Një lugë e gjysëm çaji me hudhër pluhur 1 lugë çaji me erëza (piper, rigon, rozmarinë) Gjysëm filxhani me ullinj 3 lugë gjelle me vaj ulliri 1 filxhan e gjysëm me ujë të ngrohtë 1 lugë gjelle me miell
0 Comments
Përbërësit : 3 lugë gjelle mjaltë 330 gr ujë i vakët 190 gr qumësht i vakët 16 gr maja 650 gr miell 100 gr miell thekre (ose miell normal 00) 30 gr fara lule dielli 30 gr fara susami 30 gr fara lini 20 gr kripë e trashë Përgatitja : Për realizimin e kësaj recete
0 Comments
Përbëresit : 500 gr miell 250 ml ujë 80 ml vaj ulliri 1 lugë çaji sodë Kripë Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete zgjidhni një enë të thellë. Në të hidhni ujin, vajin, kripën dhe sodën, duke i përzier të gjithë përbërësit me njëri tjetrin. Më pas shtoni miellin pak nga
0 Comments
Përbërësit : 1 pako me peta të gatshme 300 gr arra të thërrmuara 3 vezë 1 filxhan çaji me vaj ulliri 2 gota e gjysmë qumësht 50 gr gjalpë Kripë Përgatitja : Si fillim rreth 2-3 orë para se të nisni me përgatitjen e byrekut të nxirrni nga frigoriferi petët e gatshme. Hapini dhe mbulojini
0 Comments
PËRBËRËSIT : 300 gr mëlçi 400 gr oriz 300 gr miell 1 kokër qepë të thatë 2 kokrra vezë Nenexhik të thate 4-5 lugë gjelle vaj ulliri Kripë PËRGATITJA : Si fillim përgatisni brumin për petat e byrekut duke e hedhur miellin në një tas bashkë me dy lugë gjelle vaj, ujë dhe pak kripë.
0 Comments
Për 5-6 copë: ● 500 g miell● 100 g gjalpë i butë, në temperaturë ambienti● 100 g sheqer● 20 g maja birre e freskët● 2 kokrra vezë● 190 ml qumësht● 1 bustinë vanilje● 1/2 lugë kafeje kripë● 1 e verdhë veze (për t’i lyer sipër përpara se të piqen)● 5-6 vezë të bardha ose të
0 Comments