Pasta dhe rizoto

Përbërësit 1 pako makarona (të çfarëdo forme) 1 e gjysmë kupa qumësht(me yndyrë 2 %) 2 lugë miell 3 kupa djathë (i thërrmuar) 1/2 lugë çaji kripë 1/4 lugë çaji pluhur mustarde Përgatitja 1 Zieni makaronat në një nxehtësi të lartë me një lugë kripë. Gatuajini deri sa pasta të jetë bërë al dente, përreth 8 minuta. Kullojini dhe lërini mënjanë. 2 Ngrohni qumështin:
0 Comments
Përbërësit 400 gr bizele 350 gr makarona 60 gr proshutë 1 qepë gjalpë djathë parmixhano (i grirë) lëng perimesh majdanoz (i grirë) vaj ulliri (ekstra i virgjër) kripë piper Përgatitja 1 Prejeni në feta proshutën dhe skuqeni për pak minuta në një tigan së bashku me pak qepë të grirë dhe pak vaj ulliri. Hidhni
0 Comments
Përbërësit 320 gr spageti 750 ml salcë domatesh gjysmë qepë 1 thelpi hudhër kripë 3 lugë gjelle vaj ulliri 100 gr mish derri (i grirë) 100 gr salsiçe derri 30 gr bukë (e njomë e thërrmuar) 50 gr djathë kaçkavall 2 lugë gjelle majdanoz (i copëtuar) 1/3 lugë çaji arrëmyshk kripë piper 1 kokërr vezë
0 Comments
Përbërësit 300 gr shparguj 280 gr oriz 100 gr molusqe (të qëruara dhe ngrira) gjysmë qepë majdanoz vaj ulliri verë e bardhë (e thatë) lëng perimesh Përgatitja 1 Për të bërë orizin me molusqe dhe shparguj, lërini të shkrijnë midhjet. 2 Pastroni shpargujt, hiqni majat dhe këmbët ndajini në copa të vogla dhe gatuajini në mikrovale për 4 minuta. 3 Grijeni
0 Comments
  Përbërësit 400 gr makarona (rotini, në formë helike me miell gruri të plotë) 280 gr brokoli (i ngrirë) 1 lugë gjelle vaj ulliri 2 filxhanë proshutë (derri të prerë në formë kubike, e gatuar plotësisht) 425 gr salcë piper i zi (për shije) 1 filxhan djathë Monterey Jack (i copëtuar) 1/2 filxhan qumësht (me 2% yndyrë) Përgatitja 1 Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Lyejmë me yndyrë një
0 Comments
Përbërësit 1 gotë qumësht Beshamel vaj ulliri petë lazanje  salcë domatesh (Salcë me mish ) djathë kaçkavall Përgatitja 1 Në një tigan të thellë në zjarr mesatar shtoni qumështin dhe salcën beshamel . Trazojini mirë. Shtoni një lugë gjelle vaj ulliri. E lini masën rreth 5 minuta derisa të trashet. 2 Më pas e hiqni nga zjarri dhe vendosni
0 Comments
Përbërësit 300 gr makarona tub 3 kokrra vezë 100 gr djathë i bardhë 1 e gjysmë filxhan çaji qumësht 2 lugë gjelle gjalpë 2 lugë gjelle miell 1 lugë gjelle djathë kaçkavall (i grirë) Përgatitja 1 Marrim miellin dhe e hedhim në tiganin me gjalpë. I shtojmë qumështin dhe i përziejmë derisa të mos bëhen kokrriza dhe të krijohet një masë e trashë. 2
0 Comments
Përbërësit 1 pako makarona (makarona kaneloni) 300 gr mish i grirë 100 gr kërpudha porçini (të prera hollë) 50 gr djathë Gorgonxola 100 gr djathë kaçkavall 50 ml pana (qumësht pana) 200 ml qumësht 100 gr rukola vaj ulliri Përgatitja 1 Në tigan hedhim mishin me kërpudha dhe i kavardisim në pak vaj ulliri. 2 Shtojmë dhe rukolën, djathin blu (gorgonxola), kaçkavallin. 3 I përziejmë dhe
0 Comments
Përbërësit oriz (Carnaroli “Spar”) 2 pako gjalpë qepë (e grirë) 2 gota lëng perimesh kërpudha (në kavanoz) djathë Grana Padano majdanoz (i grirë) 1 degë rozmarinë pak piper Përgatitja 1 Në një tigan skuqni gjalpin dhe qepën e grirë. Trazojini mirë dhe shtoni orizin Carnaroli. Pas 3 minutash shtoni lëngun e perimeve dhe pak piper. 2 Tani shtoni kërpudhat. I përzieni mirë dhe
0 Comments
Përbërësit 1 pako taliatele 300 gr sallam (sallam “Fix Si Qëmoti”) 1 lugë gjelle gjalpë 1 lugë gjelle miell 500 ml qumësht 2 lugë gjelle bizele djathë parmixhano arrëmyshk majdanoz kripë piper Përgatitja 1 Zieni taliatelet në një enë me ujë të kripur. Grini sallamin “Fix Si Qëmoti” dhe lëreni mënjanë. 2 Skuqni miellin në një tigan me gjalpë për disa minuta. Hidhni qumështin
0 Comments
Përbërësit 500 gr tortelini (me djathë) 100 gr spec djegës (i prerë) 2 qepë e njomë (të prera në feta) 60 gr ullinj të zinj 200 gr karçof (zemrat e tyre, të marinuar, të drenazhuar dhe të copëtuar) 170 gr djathë Mocarela (të prerë në kube) 1/3 filxhan vaj ulliri (ekstra të virgjër) 1 e gjysmë lugë gjelle uthull balsamike 1 e gjysmë lugë gjelle uthull e bardhë (të distiluar) 1
0 Comments
Përbërësit 100 gr pançetë (pançetë “Fix”) 200 gr filetë pule 1/4 kokërr lakër 1 filxhan kafeje majonezë 1 gotë kos 7 copë açuge 6 kokrra kaper 4 lugë djathë parmixhano misër majdanoz Përgatitja 1 Grini lakrën imët dhe lëreni mënjanë. Prejini filetot e pulës në 3 feta të holla. Skuqni pançetën “Fix” dhe filetot e pulës në temperaturë mesatare për disa minuta. Prejini në
0 Comments
  Përbërësit 100 gr barbunja (jeshile të copëtuara) 2 karotë (të prera në kubikë) 100 gr mëlçi pule 500 ml lëng pule 80 ml vaj vegjetal 2 qepë e kuqe (të prera imët) 2 lugë gjelle gjethe trumzë 1 lugë çaj kerri 400 gr oriz Basmat Përgatitja 1 Zieni barbunjat dhe karotat për 5 minuta, deri sa të fillojnë të ndryshojnë ngjyrë. Hiqini mënjanë. 2 Vendosni në
0 Comments