Makarona me Fruta Deti dhe Salcë

Kalorike, Pasta dhe rizoto

 

Përbërësit
 • 120 gr makarona
 • 100 gr skampi
 • 100 gr midhje
 • 50 gr karkaleca
 • 50 gr kallamar
 • 50 gr oktapod
 • 200 gr domate
 • 2 thelpinj hudhër
 • pak vaj ulliri
 • pak majdanoz
 • pak kripë (perimesh)
 • pak verë e bardhë
Përgatitja
1
Vendosim tiganin në zjarr pak vaj ulliri hedhim 2 thelpi hudhër dhe e kavardisin shumë pak sa të lëshojë aromën, më pas e heqim nga zjarri.
2
Hedhim frutat e detit i kavardisim për gati 3 minuta, pasi i shuajmë me pak verë të bardhë e lëmë derisa vera të avullojë.
3
Më pas shtojmë domatet dhe të gjitha erëzat në mënyrë që salca të bëhet më e shijshme.
4
Makaronat i kemi zier paraprakisht jo shumë të buta.
5
Pasi u kemi hequr ujin. I hedhim në tiganin ku kremi përgatitur salcën dhe frutat e detit dhe i lëmë për dy minuta duke I përzier vazhdimisht.
6
I servirim në pjatë.

Articles You May Like

Zupë me kos dhe biskota
Bukë me vezë
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Petulla të mbushura me djathë të bardhë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *