Brumera

Përbërësit 200 gr gjalpë 1 kg miell gruri kripë 4 gota ujë 2 filxhan çaji mazë 3 lugë vaj Përgatitja 1 Miellin e përziejmë me ujin dhe kripën deri sa të tretet dhe të fitojë trashësinë e qumështit. 2 Kosin dhe mazën e përgatisim në një enë të veçantë. 3 Në një tepsi fillojmë hedhim qullin me miell dhe krijojmë
0 Comments
Përbërësit 260 gr miell (rreth 2 kupa) 2 lugë pluhur pjekës (të jetë e freskët) 2 vezë 2 kupa qumësht 2 lugë sheqer 1 lugë kripë 1 lugë ekstrakt vaniljeje vaj vegjetal Përgatitja 1 Përzieni bashkë miellin me sodën për pjekje në një tas të madh. 2 Rrihni vezët dhe më pas hidhni në qumësht së bashku me sheqerin dhe kripën dhe përziejini derisa
0 Comments
Përbërësit 500 gr miell (i bardhë) 500 ml qumësht 1 filxhan vaj misri 2 kokrra vezë 1 lugë e vogël çaji kripë 1 lugë e vogël çaji sheqer 1 lugë gjelle fara susami 10 gr maja Përgatitja 1 Fillimisht ngrohim pak qumështin. Ndërkohë te mielli hedhim kripën, sheqerin dhe majanë. Pasi qumështi të jetë ngrohur i shtojmë vajin dhe fillojmë t’i përziejmë me miellin.
0 Comments
Përbërësit 50 ml ujë 150 gr gjalpë 150 gr miell i tipit 00 350 gr miell për ëmbëlsira 250 ml qumësht 5 gr maja birre 7 kokërr vezë 8 gr kripë 50 ml qumësht i kondensuar 100 gr rrush i thatë Përgatitja 1 Hidhni miellin në një tas dhe shtoni majanë e birrës, qumështin dhe ujin dhe përziejeni me përzjerës elektrik, në shpejtësi të mesme.
0 Comments
Përbërësit 230 gr brumë (pice, në temperaturën e dhomës) 1/3 filxhan çaji vaj ulliri(ekstra i virgjër) 1 filxhan çaji domate (të freskëta, të copëtuara) 1/2 filxhan çaji pançetë (ose proshutë e copëtuar, e tiganisur derisa të jetë bërë krokante) 1/3 filxhan çaji ullinj të zinj(ose jeshilë, të copëtuar) 2 vezë (të mëdha) 1/2 filxhanë çaji djathë parmixhano (ose Pecorine të thërmuar) 1/4 filxhan çaji ajkë(qumështi) 3 lugë gjelle borzilok (të
0 Comments
Përbërësit 700 gr miell 3-4 kokrra vezë 350 gr kos 100 gr gjalpë 15 ml vaj 100 gr niseshte (për të hapur petët) 100 gr djathë i bardhë Përgatitja 1 Zini brumin me pak ujë të vakët e punojeni mirë , pasi keni mbaruar mbështilleni me një beze ose qese kuzhine dhe lëreni të pushojë për 30 minuta. 2 Pasi brumi të jetë
0 Comments
Përbërësit 3 pite 1 kuti humus qiqrash (me hudhër) 2 lugë gjelle vaj ulliri 1/2 filxhan çaji kastravec (i copëtuar) 1/4 filxhan çaji ullinj (të copëtuar) 2 lugë gjelle majdanoz (i copëtuar) 2 lugë gjelle kopër 85 gr djathë 9 domate qershi Përgatitja 1 Ngrohni paraprakisht furrën në temperaturën 176 gradë Celcius. 2 Lyeni me pak yndyrë format e kiflleve dhe lërini mënjanë. 3 Prejini pitet në 3 pjesë në
0 Comments
Përbërësit 500 gr petë sfoliat 300 gr salsiçe (EHW) 100 gr djathë (djathë edam) 2 lugë gjelle keçap 1 kokërr vezë Përgatitja 1 Hapim sfoliatën mbi një letër furre dhe vendosim djathin, salsiçen dhe ketchup. 2 E mbështjellim në role dhe e lyejmë me të verdhën e vezës. 3 E pjekim në furrë të nxehur në 180 gradë C për 25-30 minuta.
0 Comments
  Përbërësit 1 kg miell 600 gr gjalpë 40 gr maja birre 250 gr ujë (i vakët) 150 gr sheqer kane 6 copë vezë 15 gr kripë qumësht Përgatitja 1 Përziejmë 500 g gjalpë me 50 g miell dhe formojmë një brumë të cilin e vëmë të pushojë në frigorifer. 2 Shkrijmë në ujë majanë dhe përziejmë me pjesën e mbetur të miellit. Zëmë brumin duke
0 Comments
Përbërësit 1 kokërr qepë (e grirë hollë) 2 thelpinj hudhër 1 domate (e ndarë në kubikë) 1 kungull (i njomë) 150 gr miell 1 vezë kripë piper 100 gr djathë i bardhë vaj luledielli (Olim) kopër Përgatitja 1 Në një tas grini kungullin në rende. 2 Shtoni domatet e grira në kubikë, qepën e grirë, hudhrat e grira hollë, miellin, vezën, kripën dhe piperin. 3 Grini sipër djathin
0 Comments
  Përbërësit 4 qepë 500 gr mish viçi 300 ml vaj ulliri 400 gr miell 1 vezë niseshte kripë 1 tufë nenexhik Përgatitja 1 Në një enë vendosim mishin për të zierë përreth 1 orë derisa të jetë zierë. 2 Zëmë brumin e byrekut dhe e e lëmë të qetësohet pak. 3 Fillojmë ne hapjen e petëve, 2 prej tyre i vëmë në furrë të
0 Comments
  Përbërësit 1 qepë 1 gjel deti rigon kripë (sipas dëshirës) erëza (sipas dëshirës) vaj (ose gjalpë (sipas dëshirës)) arra 1 kg miell 1 kokërr vezë gjysmë lugë kafe sodë buke 1 lugë kafe kripë 1 lugë gjelle vaj ulliri dhallë Përgatitja 1 Pasi pastrohet mirë gjeli (përcëllojeni mbi zjarr në mënyrë që t’i pastrohet mirë lëkura nga mbetjet e puplave), futet në një tavë
0 Comments
Përbërësit 100 gr miell i tipit 00 10 gr miell misri 2 kokrra vezë (të bardhat) 80 gr sheqer 30 ml vaj ulliri (ekstra i virgjër) 30 ml ujë 3 gr kripë 2 pika ekstrakt vaniljeje 1/2 kokërr lëkurë limoni (e grirë) Përgatitja 1 Si fillim shkruani në një letër urimet për secilin dhe paloseni. 2 Në një tas hidhni miellin, miellin e mistrit dhe sheqerin. Në
0 Comments
  Përbërësit 150 gr miell i tipit 00 1 vezë (mesatare) 125 gr kos (i bardhë me yndyrë të ulët) 200 ml qumësht (i freskët) 8 gr maja ëmbëlsirash vaj ulliri (ekstra i virgjër) Përgatitja 1 Hidhni në një tas të thellë vezën dhe rriheni mirë. 2 Në momentin që veza është rrahur sa duhet, filloni dhe hidhni pak e nga pak qumështin dhe
0 Comments