gatime tradicionale te jugut

Supa me hithra është e shkëlqyer për këto ditë të ftohta. Hithra është e pasur me hekur, kalium, kalcium, vitamina dhe është një burim i mirë proteinash.Gjithashtu ndihmon në pastrimin e trupit, redukton mbajtjen e ujit dhe presionin e gjakut. Nuk duhet harruar funksioni i tij anti-inflamator! Kur dhe si të përgatisni supë orizi me
0 Comments
Rizoto tartufi me qepë të karamelizuara është një recetë me kompleksitet mesatar, një pjatë e parë e rafinuar me një aromë magjepsëse që merr traditën e kuzhinës Umbrian. Ofron një variant rizoto që është perfekt për një drekë festive. Ideale në stinën e ftohtë (ka ardhur pothuajse koha!), kur shija shtohet nga sezonaliteti i lëndës
0 Comments
Perberesit: 1 kg miell 110 ml vaj luledieli 1 e bardhë veze ( e verdha përdoret për sipërfaqen) 1 majë luge kripë 10 gram maja birre 4 lugë gjelle sheqer 10 gram pluhur pjekës 300 ml qumësht Për mbushjen: 147 gram puding çokollatë, 300 ml qumësht, 3 lugë gjelle sheqer Për në sipërfaqe: e verdhë
0 Comments
Perberesit: 500 gr ravioli me djathë 1 presh 250 gr kërpudha 1 brokoli 200 gr djathë mocarela 250 gr domate të konservuara 200 gr tomatina 1 pako salcice pule 2 dl supe vici 5 lugë vaj Borzilok Kripë Piper Pergatitja: 1.Raviolit zihen në ujë me kripë dhe pastaj kullohen nga lëngu i tëpërt. 2.Brokoli coptohet
0 Comments
Perberesit: 4 mollë të mëdha të verdha 100 gr sheqer kaf 65 gr arra të copëtuara 40 gr rrush i thatë 50 gr gjalpë ½ lugë çaji kanellë ¼ lugë çaji karafil 120 ml lëng portokalli Pergatitja: Në një tas, përzieni mirë sheqerin, arrat, rrushin, gjalpin, kanellën dhe karafilin, derisa të bëhet një masë e
0 Comments
Perberesit: 4 feta bukë 4 feta proshutë 1 vezë 4 salçiçe Pergatitja: 1.Merrni fetat e bukës dhe hiqini anësoret me thikë. 2.Shtrijini me një shkop petash deri sa të hollohen. 3.Vendosini sipër një fetë proshute dhe një salçiçe secilës. 4.Mbështilleni bukën duke e bërë rrethore në madhësinë e salçiçes. 5.Secilën roller kalojeni në vezën që
0 Comments
Perberesit: 1 kg kofshë pule pa kocka me lëkurë 1 filxhan qepë të kuqe të prerë hollë 2 lugë gjelle hudhër të grirë 2 lugë gjelle xhinxher të qëruar të grirë 1/4 filxhan salcë soje 1/4 filxhan lëng të freskët mandarine ose portokalli Piper i sapo bluar Vaj vegjetal, për skarë Pergatitja: Në një qese
0 Comments
Perberesit: (Përbërësit e kësaj recete janë për katër persona) 4 kokrra vezë 4 lugë gjelle qumësht Vaj ulliri 2-3 lugë gjelle gjizë kripë piper rigon Përgatitja: Si fillim ndani të verdhat dhe të bardhat e vezëve veçmas. Rrihni në një tas të bardhat e vezëve derisa masa të nisë të shtojë pak volumin e saj.
0 Comments
Përbërësit: (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) ½ filxhan çaji me oriz Një filxhan çaji sheqer Dy filxhanë çaji qumësht Një lugë gjelle niseshte Kanellë Arra të thërrmuara   Përgatitja: Si fillim pastrojmë orizin në një enë me ujë të bollshëm. Më pas, e kullojmë nga uji dhe e hedhim në një tenxhere me ujë.
0 Comments
Perberesit: 1 shalqi i madh ose 2 të vegjël 250 ml lëng limoni 100 gr sheqer pluhur i artë 1 litër ujë me gaz 1 lime, i prerë në feta 1 tufë mente akull i grimcuar Pergatitja: Prisni pjesën e sipërme të shalqirit dhe zbrazni atë duke përdorur një lugë të madhe. Shtypeni pjsën e
0 Comments
Perberesit: 1 fileto të madhe salmoni Kripë Piper i zi 2 limonë në feta 6 lugë çaji gjalpë, i shkrirë 2 lugë çaji mjaltë 3 karafil hudher, e grirë 1 lugë çaji gjethet trumze 1 lugë çaji rigon Majdanoz i freskët, për garniturë Pergatitja: Ngroheni furrën në 350 gradë. Vini një fletë të madhe pjekje
0 Comments
Perberesit: 350g oriz 1 qepë e vogël ½ gotë verë e bardhë 250 gr salsiçe 30 gr kërpudha porçini të thata 50 gr gjalpë 50g djathë parmixhano Lëng zarzavatesh i valuar 1 bustinë shafran Majdanoz i freskët Pergatitja: Salsiçeve u heqim lëkurën dhe i copëtojmë në thërrime. Kërpudhat i vëmë në një tas me ujë
0 Comments
Perberesit: 1 filxhan sallam pepperoni i copëtuar 1/2 filxhan salcë makarona me mish 1/4 filxhan mocarela e copëtuar 1 copë brumë të gatshëm 1- 2 lugë qumësht 2% yndyrë 1 lugë gjelle djathë parmixhano  1/2 lugë çaji erëza Pergatitja: 1.Ngroheni furrën në 350 °C. 2.Në një tas të vogël, përzieni piper, salcë makaronash dhe djathë
0 Comments
INGREDIENTËT 500 ml qumësht 5-6 lugë sheqer 1 bustinë vanilje 3 kokrra vezë UDHËZIMET Në një tenxhere,vëmë qumështin, sheqerin dhe vaniljen, të valojnë në flakë të ulët. Ndërkohë, rrahim vezët me rrahësen e vezëve , derisa të bëhen si shkumë. Shtojmë qumështin e valuar pa ndaluar përzierjen e vezëve. Shpërndajmë masën në 6 forma që
0 Comments