Shendeti & Keshilla

Uthulla e mollës është një aleate e rëndësishme e shëndetit. Ajo përgatitet nëpërmjet fermentimit dhe është shumë e pasur me fosfor, magnez, kalium dhe kalçium. Uthulla e mollës rekomandohet kundër një sërë problemesh shëndetësore dhe është veçanërisht e mirë për shëndetin e lëkurës. Këto përfitime i atribuohen uthullës organike, të cilën ju mund ta përgatisni
0 Comments
Patëllxhani është një nga perimet që gjendet thuajse gjithmonë në tregjet e fruta perimeve. Recetat që përgatiten me të janë nga më të shumëllojshmet. Pavarësisht shijes dhe vlerave që ai përmban, patëllxhani është perimja që thith shumë vaj kur gatuhet. Prandaj dhe amvisat janë gjithnjë në kërkim të metodave të ndryshme se si të përgatisin
0 Comments
Kastravecët turshi janë të shijshëm dhe shumë të preferuar nga dashamirësit e turshive apo ushqimeve të kripura. Kastravecët turshi janë një zgjedhje e përshtatshme për ata që tregojnë kujdes me ushqimin. Ky perceptim vjen si pasojë e vlerave shëndetsore të kastravecave që ruhen gjatë fermentimit. Kastravecat turshi konsiderohen një burim i mirë probiotikësh dhe përmbajnë
0 Comments
A skadojne erëzat? Në këtë pikë çdo gjë varet nga lloji i erëzës dhe mënyra e ruajtjes së saj. Sipas Administratës për Ushqime dhe Barna (FDA) në me bazë në SHBA, erëzat ndahen sipas funksionit që ato kanë, pra aromatike dhe jo aromatike. Kështu erëzat aromatike të thata siç janë: borziloku, rigoni, trumza, rozmarina, mentja,
0 Comments
Gjumi i mirë është thelbësor për funksionimin e fizikut, mirëqenien dhe shëndetin tonë të përgjithshëm. Mungesa e gjumit është një shenjë e mundësive për hipertension, depresion, sëmundje dhe lodhje. Ndaj për t’u kujdesur paksa për veten, mos përtoni një recetë thjesht dhe të shpejtë për nje çlodhje të garantuar. Bananet kanë shumë kalicum dhe magnez,
0 Comments
Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim. Molla njihet për vlera dhe përbërës të jashtëzakonshëm ushqimorë që të mbrojnë nga një sërë simptomash dhe sëmundjesh. Molla është një frut që mbron qelizat bazë të sistemit nervor nga neurotoksinat Studimet kanë treguar që konsumimi i mollës ul ndjeshëm
0 Comments
Ndihmojnë në tretje dhe në jashtëqitje Në fakt, hurmat kanë aftësi shumë të mira laksative dhe ndihmojnë në jashtëqitje për shkak të përmbajtjes së lartë të tyre në fibra, por nëse ato konsumohen të papjekura mirë, pra të pasura me taninë, ato janë të dëmshme dhe e dëmtojnë këtë proces. Nëse konsumohen të pjekura, ato
0 Comments
A keni menduar ndonjëherë për përfitimet e lëngut të lakrës së bardhë? Konsiderohet të jetë një nga lakrat më të shëndetshme, ndaj nëse përtoni ta përgatisni si sallatë ju rekomandojmë ta pini si lëng. Pasi t’ju listojmë të gjitha përfitimet shëndetësore do ju tregojmë recetën e lëngut mrekullibërës. 1. Detox Trupi Lëngu i lakrës ndihmon
0 Comments