Bakllava e thatë

Embelsira, Kalorike

Përbërësit
  • 1 kg miell
  • 3 kokrra vezë
  • 5 gr kripë
  • 1/2 kg arra
  • 1 kg gjalpë
  • 700 ml ujë
  • 1 kg sheqer
  • 1/2 kokërr limon
Përgatitja
1
Fillimisht zini brumin, ashtu si në rastin e bakllavasë tradicionale.
2
Brumi ndajeni në 16 topa të vegjël dhe hapni këto petë me kujdes dhe mirë. Pasi petët hapen, thajini me kujdes që të mos çahen.
3
Fillimisht shtroni 2 petë, pastaj hidhni arra, pastaj 2 petë të tjera dhe prapë arra (për secilën shtresë 250 gr arra) dhe shtrojni dy petët e fundit. E fusim në furrë me temperaturë 180º C për 1 orë.
4
Pas pjekjes, kur është e nxehtë, i hedhim sherbetin po të nxehtë. Pas sherbetit, i hiqni copat e bakllavasë një e nga një dhe lyejini me arra të thërrmuara.
5
Sherbeti përgatitet si zakonisht, si në rastin e bakllavasë tradicionale.

Articles You May Like

Zupë me kos dhe biskota
Tavë me bamje
Supë me pulë e hudhra
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Bukë me vezë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *