Qumeshtor

Embelsira, Te shpejta

Përbërësit

  • vezë

  • 5 lugë gjelle miell

  • 200 gr gjalpë

  • 200 gr sheqer

  • 500 ml qumësht

Përgatitja

1
Në një tas hedhim vezët, sheqerin dhe i rrahim mirë derisa sheqeri të jetë tretur tërësisht.

2
Më pas shtojmë qumështin, gjalpin dhe miellin dhe i përziejmë mirë për 5 minuta.

3

E hedhim të gjithë masën në tavën e lyer me pak gjalpë dhe e pjekim në furrë për 25 minuta në 170 gradë Celsius.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *