Cheesecake me kafe

Embelsira

Përbërësit për bazën:

 • 100 gr gjalpë
 • 200 gr biskota e drithëra të thërrmuara

Përbërësit për kremin:

 • 250 gr djathë kremoz pa kripë
 • 250 gr jogurt me shije kafeje
 • 10 gr xhelatinë pjeshke
 • 50 ml ujë
 • 1 filxhan kafe e fortë
 • 120 gr sheqer
 • 200 gr pana për t’u rrahur

Për dekorimin

 • Disa kokrra kafeje

Përgatitja:

 1. Grini në mikser biskotat dhe më pas përziejini me gjalpin e shkrirë. Vendoseni këtë masë në fundin e formës së cheescake dhe vendoseni në frigorifer të forcohet.
 2. Përgatisni kremin duke vënë si fillim fletët e xhelatinës në ujë. Ndërsa xhelatina e pjeshkës shkrihet, përgatisni kafen dhe lëreni të ftohet. Më pas rrihni panën.
 3. Përzieni jogurtin me djathin kremoz, më pas shtoni kafenë dhe në fund panën e rrahur. Krijoni një krem të butë dhe më pas shtoni xhelatinën e pjeshkës.
 4. Përziejini mirë përbërësit dhe përhapeni kremin mbi bazën. Vendoseni tortën në frigorifer për 2 orë dhe më pas dekorojeni me kokrra kafeje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *