Brumera

Përbërësit:● 1 petë sfoliat, mundësisht katror● djathë kaçkavall i grirë, sipas dëshirës● erëza sipas preferencës tuaj: rigon, susam, spec i kuq pluhur, etj.● 1 e verdhë veze e përzier me një lugë qumësht Përgatitja:Hapim petën sfoliat me trashësi 2-3mm, me petës. E vendosim mbi letër furre që të mos ngjisë,në një tepsi, dhe e vëmë
0 Comments
Përbërësit:500g miell, 6g maja e thatë, fryers ëmbëlsirash, 1 paketë, 50g gjalpë i butë, 20g sheqer, 20g sheqer pluhur, 50ml qumësht + 50mlujë ambienti, 20g sheqer, 1 e verdhë veze. Majanë dhe 20g sheqer i hedhim në një gotë me pak ujë dhe i lëmë mënjanë për 10 minuta. Sitim miellin dhe shtojmë me radhë,
0 Comments
Për 20 copë: –    Miell 500 gr–    Gjalpë i freskët 400 gr–    Kripë 5 gr–    Ujë 300-320 gr Për mbushje: –    Djathë i bardhë 200 gr–    Vezë 4 kokrra (nga këto vezë, merren 2 të verdha për lyerje të byrekëve mbi sipërfaqe) Përgatitet brumi sfoliat, hapet në tavolinë ose pllakë mermeri  të spërkatur me miell
0 Comments
Përbërësit për këtë recetë: 500 g miell 400 g djathë ½ gote qumësht 1 gotë verë e bardhë vaj 2 lugë kafe me pluhur fryrës Përgatitja: Të gjithë përbërësit i hedhim në tas, i përziejmë mirë. Formojmë kulaçka të vegjël, i vendosim në tepsi me letër pjekjeje. I pjekim në furrë të parangohur në 180°
0 Comments
PËRBËRËSIT:»» 230 g kungull, i peshuar pa lëkurë – I pjekur më parë»» 300 g miell»» 1 kokërr vezë»» 50 g gjalpë»» 1 bustinë sodë për ëmbëlsira (16 g) pa vanilje»» 1 lugë e vogël kripë PËRGATITJA:Ndezim furrën në temperaturën 250° C.1. Pa ia qëruar lëkurën, kungullin e presim në feta jo shumë të holla dhe
0 Comments
Përbërësit për një tavë të rrumbullakët me diametër 28 cm:● 300g miell Manitoba ose 0 ● 250g miell 00 ● 250ml qumësht në temperature ambienti ● 1 vezë dhe 2 të verdha ● 100g gjalpë i butë i prerë në kubikë të vegjël ● 1+1/2 lugë kafeje kripë ● 20g maja birre e freskët në kubikë
0 Comments
Përbërësit 1 kg miell i bardhë 800 ml ujë i vakët 500 gr miell i zi 150 gr fara të thata luledielli, kungulli, tërshëre. 80 ml vaj ulliri 50 gr kripë 40 gr pluhur maja 20 gr sheqer Udhëzimet 1.Hedhim në mikser miellin e bardhë dhe të zi, sheqerin dhe farat e ndryshme. 2.Në një
0 Comments
Përbërësit 200 gr miell buke ose miell i fortë 3/4 lugë kafeje kripë 1/3 lugë kafeje maja pluhur 120 ml ujë i vakët Udhëzimet 1.Përziejmë në dy enë të veçanta përbërësit; miellin me kripën dhe ujin me majanë pluhur. 2.I vendosim të gjitha bashkë në mikser dhe i përziejmë në shpejtësi të mesme për 7
0 Comments
Përbërësit 200 gr miell 55% 25 gr gjalpë 70 gr sheqer 300 ml qumësht 2 vezë 1 lugë gjellë lëng portokalli Pak kripë 1 bishtajë vanilje 1 lugë kakao Udhëzimet 1.I përziejmë të gjithë përbërësit bashkë në një enë dhe më pas i kullojmë, për të shmangur papastërtitë ose copat e brumit që mund të
0 Comments
Përbërësit: Për krepat:QumështVezëGjalpëMiellPak kripë Për salcën beshamel:QumështGjalpëMiell Për mbushjen:Proshutë HakoKërpudha të freskëtaDjathë parmixhan të grirëSipas dëshirës edhe mocarel Përgatitja:Përzjeni përbërësit e brumit dhe bëni me to një masë kremoze brumi, pa kokrriza. Me një filxhan të vogël, piqni krepat, petë petë në tigan. Pasi t’i keni përfunduar, përgatisni edhe salcën beshamel me gjalpin, qumështin dhe
0 Comments
Përbërësit për brumin: 500g miell ● 2 lugë vaj ulliri ose luledielli ● 1 lugë të vogël sheqer ● 1 lugë e vogël kripë ● 4 lugë gjelle kos ● 1 lugë e vogël maja birre e thatë (me kokrriza) ● 240ml ujë i vakët (afërsisht) Përbërësit për mbushjen:500g mish i grirë viçi ● 1
0 Comments
Përbërësit: për brumin:300g miell, 12g maja, 50ml vaj ulliri, 500ml ujë, 10g kripë, 10g sheqer.Për mbushjen: 4 qepë të kuqe mesatare, 1 spec i kuq i madh, 1 karotë, 20ml vaj ulliri, kripë, piper i kuq kokërr, piper i zi, dhe sipas dëshirës edhe spec djegës. Përgatitja:Sheqerin dhe majanë i hedhim në një gotë me
0 Comments
Përbërësit Për picën 300g miell për gatim 1 lugë e gjysmë çaji me maja të thatë Gjysëm luge çaji me kripë 180 ml ujë të ngrohtë Për salcën 2 lugë çaj me vaj ulliri Çerek luge me hudhër pluhur Çerek luge me erëza të thata siç janë rigoni, rozmarina, borziloku, sherebelë e të tjerë Një
0 Comments
Përbërësit për një tavë mesatare:300 gr miellPak ujëKripëVaj ulliri Për mbushjen:Perime sipas dëshirës; mund të zgjidhni kunguj, speca të kuq, patëllxhan…1 qepë të kuqeErëzaHudhra Përgatitja:Përgatisim së pari brumin duke përzier e punuar mirë të gjithë përbërësit e tij. Kur të kemi arritur një masë të ngjeshur por jo shumë të fortë, e lyejmë brumin me
0 Comments