Petulla te shijshme me kungull

Brumera

Përbërësit :

1 kg kungull (i pastruar)

1 kg miell

3 portokalle

25 gr maja buke

3 vezë

1 lugë gjelle sheqer

vaj për skuqje

kripë

sheqer pluhur

*GOslim & Matcha Slim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/2OqGi3o
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/3c9NRDN
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/2O26RME
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/38kJcO6

Përgatitja :

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete pastroni fillimisht kungullin.

Pasi t’i keni hequr farat dhe lëkurën, priteni me kujdes në copa apo katrorë të vegjël deri në 5-6 cm.

Vendosini në një tavë të shtruar me letër furre dhe vërini të piqen për 20 minuta në temperaturë 100 gradë C.

Hiqeni më pas nga furra kur kungulli të jetë zbutur dhe shtypeni me anë të një piruni derisa të jetë kthyer në pure.

Lëreni të ftohet dhe në fund kullojeni me kujdes, në mënyrë që të hiqni ujin e tepërt nga kungulli.

Ky hap është shumë i rëndësishëm pasi nëse kungulli është i lëngshëm, ndikon tek cilësia e përgatitjes së brumit në fund.

Më pas hidheni në një enë të thellë bashkë me vezët, majanë e bukës të shkrirë në ujë të vakët, shtrydhni lëngun e tre portokalleve dhe shtojeni po aty.

Duke përzier shtoni pak kripë, sheqerin dhe miellin duke e situr pak nga pak.

Përzieni derisa të formohet një masë brumi e njëtrajtshme, pa kokrriza dhe e plotë.

Më pas mbulojeni me një letër dhe lëreni që të fryhet për rreth 2 orë në një ambient të ngrohtë.

Kur brumi të jetë gati vini një tigan të thelle, të mbushur me vaj në zjarr mesatar.

Sapo vaji të filloje të ngrohet merrni brumin dhe hidhni pak nga pak me anë të një luge petullat tuaja.

Mundohuni të bëni forma të vogla rrethore me anë të lugës dhe t’i lini ato të skuqen derisa të marrin ngjyrë të artë.

Pasi të jenë skuqur, kalojini petullat si zakonisht në një pjatë të shtruar me letër, në mënyrë që të thithet vaji i tepërt.

Në fund fikni zjarrin dhe vendosini petullat tuaja në një pjatancë të pastër, duke i spërkatur sipër me pak sheqer pluhur sipas dëshirës.

Mund t’i konsumoni ashtu siç janë apo me pak mjaltë për një shije të përsosur.

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP

Articles You May Like

Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Gjellë me bathë
Supë me pulë e hudhra
Oriz me midhje dhe perime
Petulla të mbushura me djathë të bardhë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *