Byrek i hapur me gjizë

Brumera

Përbërësit :

1 pako petë sfoliat rrumbullake

250 gr gjizë pa kripë

2 kungulleshka mesatare

Kripë

Vaj ulliri

Mente ose nenexhik

*MatchaSlim & GOslim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/3rKQUst
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/2OV4XNW
Per Gjermani porosit ketu : https://bit.ly/2Q4C0Qd
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/30H89PK
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/3rLhNwE

Përgatitja :

Për këtë recetë përdorë petën sfoliat për të realizuar mbështjelljen të cilën e gjeni të gatëshme në dyqane, por ju mund ta përgatisni edhe vetë në shtëpi petën për brumin siç bëni me pertët e byrekut zakonisht.

Më tej vazhdoni me përgatitjen e byrekut tuaj duke zgjedhur një tavë rrethore me madhësi 24-26 cm.

Të cilën duhet ta vishni me një letër pjekje dhe brenda shtroni petën sfoliat duke puthitur mirë fundin e saj në tavë.

Merrni gjizën dhe hidheni brenda tavës ku ndodhet peta dhe shtypeni mirë më lugë deris atë ngjeshet.

Më pas vazhdoni me pastrimin dhe grirjen e kungulleshkave në fije të holla.

Është e rëndësishme që t’i grini hollë me rende në mënyrë që ato të ngjajnë si fije, për të pasur një shije sa më delikate.

Spërkatini ato me vaj ulliri, kripë dhe mente të grirë gjithashtu hollë dhe përziejini.

Sipas dëshirës mun dtë përdorni piper te zi apo spec djegës në këtë recetë.

Hidhini të gjithë kungulleshkat që përgatitët tek tava dhe shtrojini sërish me anë të një luge në mënyrë që të jenë sa më të njëtrajtëshme.

Në fun dktheni me duar anët e petës sfoliat që kanë mbetur jashtë tvaës dhe futeni byrekun tuaj te piqet për 25-30 minuta në temperaturën 190 gradë.

Pasi byreku të jetë pjekur mund ta servirni sit ë ngrohtë ashtu edhe të ftohtë pasi shija mbetet  e mrekullueshme.

*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p
Per Itali porosit ketu :https://bit.ly/38fEEsg

Articles You May Like

Bukë me vezë
Tavë me bamje
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Reçel me boronica
Zupë me kos dhe biskota

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *