Krem pasticerie me shije portokalli

Salce

Përbërësit :

500 gr qumësht

200 gr sheqer

50 gr lëng portokalli

Lëkura e një portokalli

6 të verdha vezësh

40 gr niseshte

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja :

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete grini hollë me rende lëkurën e 1 portokalli.

Më pas shtrydhni edhe lëngun e tij derisa të merrno sasinë e duhur që tregon receta.

Lërini të dy këta përbërës në enë të vecanta dhe vendosni në zjarr një tigan me qumësht.

Hidhni aty lëkurën e portokallit dhe përzieni mirë teksa qumështi zien.

Ndërkohë në një tjetër tenxhere, hidhni të verdhat e vezëve bashkë me sheqerin dhe vazhdoni me përzierjen.

Kur sheqeri të jetë shkrirë, shtoni edhe niseshtenë dhe përzieni sërish me anë të një luge druri ose spatule.

Në fund shtoni po këtu lëngun e portokallit duke përzier për të eleminuar kokrrizat që mund të formohen.

Ndërkohë qumështi duhet të ketë zier ndaj merreni dhe hidheni tek tenxherja ku ndodhen përbërësit e tjerë pak nga pak.

Vendoseni në zjarr këtë tenxhere për 5 – 7 minuta duke përzier derisa të formohet kremi i trashë.

Sigurohuni që në fund të mos ketë kokrriza dhe hidheni në një enë për të lënë të ftohet.

Lëreni fillimisht në temperaturë ambienti e më pas futeni ne frigorifer.

Më pas përdoreni për të mbushur kekun, tortat apo biskotat e ndryshme që mund të përgatisni, pasi kombinimet me këtë krem nuk kanë fund.

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Tortë e ftohtë me kos dhe fruta
Supë me pulë e hudhra
Omletë me spinaq domate dhe djathë
Reçel me boronica
Byrek me patëllxhanë dhe djathë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *