Peshk me Kos

Peshk, Pjata kryesore
Përbërësit
  • 250 gr filetë peshku
  • 150 gr kos
  • gjysmë portokall i kuq
  • 1 copë kastravec turshi
  • gjysmë kastravec (i freskët)
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • gjysmë domate
  • majdanoz
  • shegë (e egër ose shegë e butë nëse është stina e shegës)
  • 1 fetë bukë
Përgatitja
1
Fillimisht ziejmë ose skuqim filetën.
2
E lëmë të ftohet më pas, ndërkohë që në një enë përgatisim kosin me perimet.
3
Thekim një fetë buke të cilës i shtrojmë pak nga kosi i përgatitur dhe sipër fetës vëmë një shtresë nga salca e përgatitur.
4
Vendosim filetën ose peshkun e pastruar nga halat dhe i mbulojmë të dyja me salcën e kosit.
5
Dekorojmë me majdanoz dhe produkte të ndryshme sezoni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *